Wakacyjny problem ze skórą

Lato w pełni, na dworze trzydzieści stopni, a w nieklimatyzowanych budynkach niewiele mniej. Na skórze twojego malucha pojawiają się dziwne wypryski. Myślisz – może to ospa? Albo odra? A może alergia na jakieś owoce sezonowe?
Jest jednak duża szansa, że to tylko potówki u niemowlaka – jak się ich pozbyć szybko i bezproblemowo?
Sposobów jest wiele. Przede wszystkim nie przegrzewaj dziecka! To temperatura spowodowała zmiany na skórze malucha, więc koniecznie trzeba ją obniżyć. Oczywiście, nie ma sensu chłodzić dziecka, wystarczy ubrać je bardziej odpowiednio w stosunku do pogody. Możesz przecież dopilnować, aby maluch nosił w upały wyłącznie ubrania z naturalnych włókien (na przykład bawełny czy lnu). Może też zrezygnować z dodatkowych warstw ubrań?
W Szkołach Rodzenia uczą, że prawidłowo ubrane niemowlę nosi o jedną warstwę więcej niż dorosły. W upały powinieneś zapomnieć o tej zasadzie. Nie stanie się nic złego jeżeli ubierzesz swój mały skarb w koszulkę i krótkie spodenki. Zastanów się też, czy nie warto dać dziecku więcej swobody i pozwolić dziecku na bieganie po domu w samej pieluszce. Dzieci kochają swobodę.
Pamiętaj jednak o nakryciu głowy! Nie wolno z niego rezygnować, zwłaszcza jeżeli dziecko wystawione jest na kontakt ze światłem słonecznym. W takim wypadku konieczne są też specjalne kremy dla dzieci z bardzo wysokim filtrem przeciwsłonecznym.
Latem powinieneś też zrezygnować z ceratowego ochraniacza na materacyk. Na szczęście, nie przepuszcza on moczu, ale niestety nie przepuszcza też powietrza i skóra maluszka nie może się wietrzyć w czasie snu. Lepiej w takim wypadku zaryzykować czystość materaca niż skórę dziecka.
Na potówki najlepsze są sposoby naszych babć. Jednym z nich jest kąpiel z dodatkiem mąki ziemniaczanej. Zawarty w niej krochmal koi swędzącą skórę i wysusza zmiany, w ten sposób przyspieszając gojenie. Inna metoda do przemywanie skóry roztworem sody oczyszczonej, która między innymi ma właściwości odkażające.
Możemy też przygotować dziecku kąpiel z dodatkiem emolientów.
Najważniejsze jednak jest byśmy aż do ustąpienia potówek, zrezygnowali z używania tłustych balsamów, olejków czy oliwek. Skóra musi oddychać, a tłuste preparaty mogą niepotrzebnie zatkać pory, więc w tym wypadku wyrządzą więcej szkody niż pożytku.
Jeżeli po kilku dniach potówki nie zniknęły, nie ustępują ani nie bledną, to koniecznie skonsultuj się ze specjalistą. Może jednak wcale nie masz do czynienia z potówkami, a alergią skórną lub doszło do zapalenia skóry. Nigdy nie należy lekceważyć żadnych symptomów chorobowych u dziecka, więc jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości – zawsze idź do lekarza.
Jeżeli to zwykłe potówki, to najlepiej zrobisz, zapewniając skórze dziecka dostęp świeżego powietrza. Kiedy już się ich pozbędziesz, to nadal nie rezygnuj z wietrzenia. Szkoda byłoby dopuścić do nawrotu choroby.
Potówki nie są groźne dla zdrowia, ale nie są też przyjemne. Dlatego musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby pozbyć się tej mało estetycznej przypadłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here