Ile moczu do badania u niemowlaka

Choroba i złe samopoczucie noworodka to duże wyzwanie dla rodziców. Niemowlę nie powie, co mu dolega. Rodzice muszą malucha bardzo dokładnie obserwować, aby nie przeoczyć niepokojących objawów i w porę zapobiec chorobie. Obserwacja wydzielanego przez niemowlę stolca i moczu jest niezwykle istotna. Jeżeli u noworodka zaobserwujemy rzadkie lub zbyt częste oddawanie moczu, mocz u dziecka ma inny kolor lub zapach niż zwykle, a dodatkowo towarzyszy tym objawom gorączka nieznanego pochodzenia, konieczne jest jak najszybsze zgłoszenie się do lekarza. W przypadku wspomnianych wyżej objawów lekarz najczęściej zaleci przeprowadzenie badań laboratoryjnych moczu, to znaczy ogólne badanie moczu oraz badanie moczu na posiew.
Rodzice zadają sobie pytania: w jaki sposób pobrać prawidłowo mocz u noworodka oraz ile moczu do badania u niemowlaka jest wymagane? Zapytano o to pracowników laboratorium diagnostycznego. Otóż zgodnie z obowiązującymi zasadami do ogólnego badania moczu u niemowląt potrzebna jest próbka od 10 ml do 20 ml, natomiast do badania moczu na posiew konieczna jest mniejsza próbka, gdyż o wielkości od 5 ml do 6 ml.
Aby wynik badania był wiarygodny, należy szczególnie zadbać o zachowanie czystości podczas pobierania próbki. Przed pobraniem dokładnie myjemy i suszymy okolice intymne dziecka, a następnie przyklejamy w to miejsce sterylny woreczek. Jałowe woreczki do pobierania moczu znajdziemy w aptece. Zwracajmy uwagę na to, jaki woreczek kupujemy, gdyż inaczej wyglądają woreczki do pobierania moczu dla chłopców, a inaczej dla dziewczynek.
Oprócz sterylnych woreczków do pobierania moczu będziemy jeszcze potrzebowali jałowych pojemników, do których przelejemy uzyskany mocz i w których dostarczymy go do pracowni diagnostycznej.
Jeżeli oprócz ogólnego badania moczu lekarz zalecił zrobienie również badania moczu na posiew, to musimy dodatkowo zaopatrzyć się, również w aptece, w podłoże transportowo-wzrostowe. Dziecko powinno oddać mocz bezpośrednio na to podłoże.
Prawidłowo pobraną próbkę moczu u niemowlaka powinniśmy dostarczyć do laboratorium jak najszybciej, nie później jednak niż w dwie lub trzy godziny od pobrania. Jeżeli nie możemy dostarczyć materiału do badań natychmiast, powinniśmy przechowywać go do czasu transportu w lodówce.
Dużym problemem jest samo pobranie próbki moczu od niemowlaka. Do badania pobieramy poranną próbkę moczu. Jest kilka sposobów, aby wywołać oddawanie moczu u niemowlaka. Możemy podać rano maluchowi wodę do picia i odkręcić wodę w kranie, możemy również, po napojeniu niemowlaka wodą, włożyć jego nóżki do letniej wody, co powinno spowodować wydalanie moczu. Pozytywne rezultaty daje również delikatne masowanie podbrzusza noworodka. Starajmy się zebrać środkowy strumień moczu, gdyż badanie z takiej próbki jest badaniem najbardziej wiarygodnym.
Należy pamiętać, że nie należy pobierać próbki moczu do badania u niemowlaka, który jest w trakcie leczenia antybiotykami. Takie badanie na pewno nie będzie badaniem wiarygodnym. Próbkę do badania możemy pobrać kilka dni po zakończeniu terapii antybiotykowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here