Nauczanie zdalne

Kształcenie na odległość jest niezbędne w dobie pandemii, ale może być równie efektywne jak w tradycyjnej szkole. Możesz zapewnić maluchowi pomoc nie tylko wcielając się w rolę nauczyciela, ale także dbając o jego komfort i warunki do nauki.

Nauczanie zdalne – wyzwanie dla rodziców

Przede wszystkim pamiętaj, aby odpowiednio urządzić pokój dziecka – teraz spędza w nim ono jeszcze więcej czasu, dlatego dobrej jakości, solidne i bezpieczne meble dziecięce są kluczowe. Powinny być one dopasowane do wieku i wzrostu dziecka – inne będzie biurko dla 5-latka, inne dla nastolatka. Zwróć też uwagę na wystrój pokoju – musi być przytulnie, gdyż atmosfera wpływa na nastrój dziecka, a on z kolei na chęć do nauki.

Najlepiej schowaj też różne rozpraszacze, aby nie odwracały uwagi Twojej pociechy od komputera lub książek. Pamiętaj też o przerwach, zbilansowanej diecie, wysypianiu się i odrobinie aktywności – podpowiadamy, jak możesz wspomóc dziecko podczas nauczania zdalnego.

Wygodne meble dziecięce

Najważniejsze w kontekście nauczania w domu jest biurko  dla 5-latka czy 16-latka albo malucha dopiero rozpoczynającego naukę potrzebny będzie inny model. Popularne są też wielofunkcyjne biurka „rosnące” razem z dzieckiem, gdyż można dopasować wysokość blatu do potrzeb dziecka. Posłuży ono przez wiele lat i nie będzie trzeba wymieniać go na nowe. Ważne, aby meble dziecięce były solidnie wykonane, na przykład z drewna albo płyty laminowanej, ew. nadruki powinny być namalowane farbami ekologicznymi. Zwróć uwagę także na elementy zabezpieczające, np. obłe krawędzie.

Unikaj rozpraszaczy

Kolejną ważną kwestią jest schowanie rozpraszaczy – zwykle jest to Internet, smartfon, gry itd. Może to być dość trudne, gdyż dziecko korzysta z Internetu także w wirtualnej szkole. Są jednak specjalne aplikacje, które pomogą to kontrolować.

Przydatne akcesoria

Podczas zdalnej nauki mogą też przydać się różne sprzęty i akcesoria – nie tylko wygodne meble dziecięce. Zainwestuj m.in. w słuchawki z mikrofonem, dzięki którym maluchowi będzie łatwiej się skoncentrować, dobrej jakości monitor zewnętrzny i wygodną klawiaturę.

Co jeszcze ma znaczenie?

Aby dziecko mogło efektywnie pracować, musi też odpoczywać i regenerować organizm podczas snu, ulubionych rozrywek, spacerów na świeżym powietrzu czy kontaktów z kolegami (choćby online). Ważna jest też zbilansowana dieta bogata w świeże warzywa i owoce oraz regularne nawadnianie organizmu – te czynniki w dużym stopniu wpływają na koncentrację. Rutyna snu jest bardzo ważna dla dziecka w każdym wieku – podobnie jak aktywność fizyczna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here