O czym pamiętać przy wyborze fugi dopasowanej do projektu

Fuga nie tylko wypełnia „szczeliny” w płytkach podłogowych i ściennych. To ważny materiał, który odgrywa kluczową rolę w całym wykończeniu płytek. Fuga do płytek to gęsty płyn, który służy do klejenia i uszczelniania połączeń między płytkami. Najpierw służy do mocowania płytek ściennych lub podłogowych do żądanej powierzchni, a następnie do uszczelniania przestrzeni między płytkami. Oprócz zakończenia montażu fuga do płytek zapewnia atrakcyjny wygląd estetyczny, który może stanowić odważny projekt lub stworzyć subtelny efekt.

Reasumując, to dzięki fudze płytki trzymają się na miejscu, ale też mają finalnie określony wygląd. Warto więc poświęcić trochę czasu na bliższe zaznajomienie się z tematem i podjęcie decyzji co do rodzaju, koloru, czy najlepszej ilości potrzebnego materiału na fugi.

  1. Jaki rodzaj fugi wybrać?
  2. Jak dobrać kolor fugi?
  3. Jak obliczyć potrzebną ilość fugi?
  4. Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem fugi?

Wybór fugi do płytek to nie bułka z masłem, ale możesz sobie świetnie poradzić z tym zadaniem korzystając z poniższego przewodnika.

Jaki rodzaj fugi wybrać?

Wybierając fugę, należy wziąć pod uwagę ostateczne przeznaczenie układania płytek. W przypadku płytek podłogowych o dużym obciążeniu, takich jak te pokrywające centra handlowe lub kompleksy wypoczynkowe, logiczne jest wybranie zaprawy, która jest w stanie sprostać zwiększonym wymaganiom stawianym podłodze. Wykończenie z płytek będzie wymagane, aby wytrzymać zwiększone ścieranie i częstszy ruch pieszy. Skupimy się jednak w tym miejscu przede wszystkim na wyborze fugi do płytek układanych w gospodarstwie domowym, takich jak produkty dostępne tutaj: https://www.castorama.pl/produkty/wykonczenie/plytki-scienne-podlogowe-i-elewacyjne/akcesoria-do-plytek-podlogowych/fugi.html, z którymi warto się zapoznać w trakcie poszukiwania idealnego rodzaju.

Jeśli chodzi o rodzaje fug – na rynku jest wiele różnych rodzajów. W tym miejscu wymienimy te, które należą do najbardziej popularnych. Fuga cementowa, popularnie zwana również zaprawą portlandzką, jest bardzo popularną i tanią zaprawą, która jest szeroko dostępna u dystrybutorów w lokalnych sklepach. W przeciwieństwie do zaprawy cementowej – figa, której podstawą jest żywica epoksydowa jest znacznie trudniejsza do uzyskania, kosztowna i może powodować problemy podczas instalacji. Jednak jeśli chodzi o odporność na uszkodzenia spowodowane wodą, plamami i uszkodzeniami powstałymi w wyniku stosowania ostrych domowych środków czyszczących, nic nie przebije fugi epoksydowej. Jest również trwalsza w porównaniu do zaczynu cementowego.

Jak dobrać kolor fugi?

Jeśli chodzi o kolorystykę – przede wszystkim warto zaznaczyć, że przed kontynuacją projektu warto wykonać kilka próbnych kombinacji fug do płytek. Chociaż może to kosztować Cię dodatkowe pieniądze, ostatecznie uchroni Cię to przed popełnieniem kosztownych błędów. Aby móc odpowiednio dobrać kolor zaprawy do swoich potrzeb, należy wziąć pod uwagę najważniejsze zasady. Pierwszą jest chęć uzyskania dopasowania fugi do kolorów płytek, gdzie linie fugi są mniej wyraźne, a to z kolei podkreśla płytki. Takie podejście sprawdza świetnie, gdy wybierzesz przepiękne płytki w ramach podstawowego układu – będą podkreślone.

Innym jest podejść neutralne, w którym stawia się na fugi w neutralnych kolorach, takie jak szary, brązowy i beżowy. Można też postawić na kontrast, co jest sposobem na zwrócenie uwagi na wzory i ogólny układ płytek. To szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku dekoracyjnych wzorów lub szczegółowych geometrii.

Jak obliczyć potrzebną ilość fugi?

Na końcowym etapie dobierania fug powinieneś już znać następujące pomiary, które pomogą ci obliczyć, ile potrzebujesz zaprawy. Jest to całkowita powierzchnia do wyłożenia (w metrach kwadratowych), rozmiar płytki (wysokość i szerokość w mm), głębokość płytki (grubość w mm) oraz rozmiar dystansów między płytkami (odstęp między płytkami w mm). Pamiętaj też, że zawsze warto dodać około 10% do całkowitej wartości zaprawy – aby być przygotowanym na wszelkie wycieki lub straty, które zwykle mają miejsce w tego rodzaju projektach.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem fugi?

Pamiętaj o tym, że fuga powinna być zazwyczaj proporcjonalna do płytek. Im mniejsza płytka, tym mniejsze muszą być odstępy między każdą z nich. Jednak ogólnie mniejsze linie fug są zwykle bardziej pożądane, niezależnie od rozmiaru płytek. Zapewniają, że większa powierzchnia jest pokryta płytkami, co generalnie zapewnia bardziej atrakcyjny wygląd i ułatwia konserwację.

Jednak niektórzy decydują się na bardziej widoczne fugi, bo instalacja cienkich zajmuje znacznie więcej czasu – układanie płytek w ten sposób musi być znacznie bardziej precyzyjne. Nie tylko podłoga lub ściana będzie musiała być bardzo równa, ale również każda płytka będzie pozostawiała bardzo mało miejsca na ewentualne błędy. Oczywiście im dłużej trwa instalacja, tym więcej kosztuje. Pamiętaj tylko, że nie chodzi tylko o wygląd. Dlatego wybierając zaprawę do łazienki, kuchni lub innego pomieszczenia w domu, weź pod uwagę zarówno koszt instalacji, jak i wymagania dotyczące konserwacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here