Malediwy

Krystalicznie czysta woda, liczne rafy koralowe, przepiękne piaszczyste plaże, domki położone nad brzegiem oceanu… – nie bez powodu Malediwy są nazywane „rajem na ziemi” i są jednym z częściej odwiedzanych miejsc na świecie. Każdego roku na liczne wyspy przybywają turyści spragnieni odpoczynku w cieniu palm, egzotycznych wrażeń oraz pięknej pogody.

Co warto wiedzieć o malowniczym archipelagu?

Malediwy znajdują się ponad 500 kilometrów od zachodniego wybrzeża Indii. Cały kraj składa się z 1190 wysepek. Większość z nich nie jest zamieszkana i stanowi atrakcje turystyczną. Niektóre wyspy są tak małe, że bez trudu można je obejść w kilka minut, ciesząc się samotnością i bliskością lazurowej wody.

Najchętniej odwiedzanym miejscem jest Atol Male – położony w centrum archipelagu. W jego północnej części znajduje się stolica i zarazem jedyne miasto Malediwów, Male. Jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów spragnionych tradycyjnego jedzenia, pięknych ubrań, biżuterii i kolorowych pamiątek. Południowa część Atolu jest rajem dla osób spragnionych adrenaliny i rozrywki. To tutaj turyści próbują swoich sił w nurkowaniu, windsurfingu, surfingu, nartach wodnych, żeglarstwie oraz sportach plażowych. Na osoby lubiące bierny odpoczynek czekają plaże z miękkim piaskiem, hamaki oraz luksusowe kurorty.

Kiedy jest najlepsza pora na odwiedzenie rajskich wysp?

Na Malediwach panuje piękna, wakacyjna pogoda – za dnia średnia temperatura wynosi 30-35°C, a nocą spada do około 20°C. I chociaż nigdy nie zanotowano tam ujemnej temperatury  to jednak najlepszym momentem na wyjazd jest okres od grudnia do kwietnia. W tych miesiącach nie ma opadów monsunowych, niebo jest bezchmurne a wilgotność powietrza najmniejsza. Najpiękniej jest w okolicach listopada i grudnia kiedy woda jest najbardziej przejrzysta i ciepła; idealna do kąpieli i nurkowania. Najmniej turystów przybywa na wyspy w maju i czerwcu ze względu na częste i długie opady deszczu. Wtedy też część wysp jest zalewana i nie nadaje się do zamieszkania.

Najpiękniejsze miejsca na Malediwach i niecodzienne atrakcje turystyczne

Wakacje na Malediwach najlepiej rozpocząć od jedynego miasta, Male. Jest położone na drugiej co do wielkości wyspie w kraju i zajmuje prawie całą jej przestrzeń. Miasto ma tylko dwa kilometry długości i jeden szerokości co czyni je najmniejszą stolicą na świecie. W Male znajduje się kilkanaście meczetów, w tym zabytkowy Hukuru Miskiiy pochodzący z XVII wieku. Jego ściany są zbudowane z morskiego koralu, a kopuła jest wykonana ze złota. Obok budowli znajduje się stary cmentarz z nagrobkami wykonanymi z koralu. Tuż przy meczecie znajduje się XIX-wieczny Pałac Sułtana, który obecnie pełni funkcję siedziby rządu. Warte uwagi jest Muzeum Narodowe, znajdujące się w starym sułtańskim pałacu. Turyści mogą zobaczyć w nim bogato zdobione sułtańskie stroje, dawną broń, zabytkowe przedmioty codziennego użytku, rzeźby pochodzące z licznych świątyń oraz grobowiec Mohammeda Thakurufaanu – uznawanego za bohatera wyspiarskiego państwa.

Mimo że na Malediwach nie ma zbyt wielu zabytków to i tak są one najchętniej wybieranym miejscem na wypoczynek lub podróż poślubną. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim pięknym plażom z białym piaskiem, licznym rafom koralowym oraz atrakcjami związanymi ze sportami wodnymi. Turyści chętnie korzystają z aktywnego wypoczynku i poświęcają wolny czas na nurkowanie, pływanie oraz żeglowanie. Do najciekawszych wodnych podróży należy wyprawa do wraków statków np. do okrętu handlowego położonego na Halaveli, podwodnych jaskiń i tunelów pełnych morskich stworzeń. Wczasowicze chętnie odwiedzają Fish Head uznawaną za najpiękniejszą rafę koralową na Malediwach. Ciekawą atrakcją jest lot awionetką nad atolami. Z samolotu można dostrzec wiele maleńkich, niezamieszkanych wysepek oraz przybrzeżnych kurortów.

Kolejną atrakcją turystyczną jest bodu beru, czyli tradycyjny taniec i gra na bębnach wykonywane przez rdzennych mieszkańców archipelagu. Zazwyczaj odbywa się wieczorem w pobliży kurortów lub restauracji.

Malediwy – doskonałe miejsce nie tylko na wypoczynek!

Coraz bardziej popularne stają się egzotyczne śluby w różnych zakątkach świata. Mimo że na Malediwach nie ma możliwości zawarcia ślubu kościelnego ani cywilnego to i tak „rajskie wyspy” są chętnie wybierane przez Młode Pary. Najczęściej przyszli małżonkowie decydują się na ślub cywilny na Sri Lance lub kościelny na Bali (które są uznawane w innych państwach), a na archipelag wybierają się na swój miesiąc miodowy.

Jeżeli jednak Państwo Młodzi są zdecydowani się powiedzieć „tak” właśnie na Malediwach to wtedy mają możliwość zorganizowania symbolicznego ślubu (nie jest on uznawany w Polsce ani w innych europejskich krajach). Na rajskich wyspach znajduje się wiele firm odpowiedzialnych za organizacje tak ważnego dnia. Najczęściej łączą ślub na Malediwach wraz z podróżą poślubną dzięki czemu pary mogą skoncentrować się na sobie i gościach, nie martwiąc się o angażowanie biur podróży.

Na Malediwach na Młode Pary czekają prywatne domki lub wille na plaży, przygotowane przez obsługę kolacje i śniadania oraz wiele atrakcji turystycznych ( w tym nurkowanie, żeglowanie i windsurfing).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here