Książki dla niemowlaka

Aktualnie wciąż wzrasta świadomość rodziców jak ważne są książki w kształtowaniu wyobraźni dziecka, a także o ich pozytywnym wpływie na zasób słów, rozwój mowy, łatwość w wypowiadaniu się i komunikowaniu swoich potrzeb. Książki to wspaniałe narzędzie, dzięki któremu dziecko poznaje otaczający je świat, przenosi się w wyobraźni do pięknych miejsc, w których wszystko jest możliwe. Na podstawie opowieści uczy się odróżniać dobro od zła oraz konsekwencji pewnych czynów. Nawet dzięki najprostszym bajkom, które posiadają morał, dowiaduje się jak rozwiązywać swoje problemy, gdzie szukać pomocy, co w życiu jest ważne. Z czasem dowiaduje się także, że w życiu są zagrożenia, że należy się przed nimi chronić i jak to robić. Książki mają niezwykłą wartość edukacyjną. Trzeba wybierać te, które mają pozytywny przekaz, morał, uczą pozytywnych wartości, piętnują złe zachowania, a popierają dobro, przyjaźń. W książkach są bohaterowie, z którymi dziecko może się utożsamiać, uczy się, że każdy ma problemy, ale nie ma sytuacji bez wyjścia.

Również maluchom, które jeszcze nie mówią, od pierwszych dni życia możemy czytać. Dużo rodziców zastanawia się, co czytać niemowlakowi. Na rynku jest jednak sporo książeczek przeznaczonych dla tej grupy wiekowej. Często są to książki o zwierzątkach, w których uwagę dziecka skupiają ciekawe wyrazy naśladujące dźwięki wydawane przez zwierzęta. Mamy też wybór niezbyt długich wierszyków o melodyjnym brzmieniu. Najważniejsze jest jednak to, że czytamy, ton głosu – spokojny i przyjemny, dający poczucie bezpieczeństwa. Nawet jeśli dziecko nie rozumie wszystkiego, to czuje, że jest ważne, że dorosły poświęca mu swój czas, uwagę. Między dzieckiem i rodzicem tworzy się więź i jest to nie do przecenienia. Dziecko ma poczucie bezpieczeństwa. Wpływa to pozytywnie na jego samopoczucie i zachowanie.

Wprowadzanie czytania, przykładowo przed snem, może stać się pewnego rodzaju rytuałem, a jak wiadomo pewna powtarzalność czynności jest dla dziecka niezwykle ważna dla jego poczucia bezpieczeństwa i komfortu psychicznego.

Czytanie dziecku uczy pozytywnego nawyku. Dziecko, które pokocha książkę od najmłodszych lat i będzie ją kojarzyło z czymś pozytywnym i przyjemnym, będzie ceniło ją także w przyszłości. Nie będzie problemem czytanie lektur w szkole.

Dla odrobinę starszych dzieci, które znają już pierwsze słowa, ale jeszcze nie potrafią czytać, wspaniałym rozwiązaniem mogą być książki z obrazkami, które uzupełniają tekst. Rodzic czyta tekst, a dziecko uzupełnia zdania o wyrazy zastąpione małymi obrazkami. Daje to dziecku dużo frajdy i poczucie własnej mocy.

Dobrze jeśli książki przeznaczone dla dzieci są pięknie i bogato ilustrowane. Dzięki temu łatwiej zachęcić dziecko przyzwyczajone do odbioru świata za pomocą obrazu do korzystania z książki. Książka, która zawiera kolorowe obrazki jest dla dziecka atrakcyjniejsza, a im młodsze jest dziecko tym trudniej skupić uwagę na czytanym tekście.

Czytanie książek ma niebagatelny wpływ na jego rozwój. Korzystajmy z tego wspaniałego narzędzia tak często jak to możliwe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here