Ciemieniucha - jak się jej pozbyć?

Choć wygląda niezbyt estetycznie i zdrowo, ciemieniucha tak naprawdę nie jest groźna dla bobasa. Jednak każda mama chce, aby jej maleństwo wyglądało i czuło się świetnie, dlatego problem ciemieniuchy niejednemu rodzicowi stwarza problem. Mamy często zadają sobie pytanie, co na ciemieniuchę u niemowlaka pomoże, a czego raczej unikać?
Przede wszystkim należy upewnić się, czy to właśnie z tym mamy do czynienia. Ciemieniucha początkowo jest praktycznie niezauważalna. W pierwszym etapie jest to delikatnie zrogowaciały naskórek, który z czasem przypomina łuskę – z początku białą, następnie zmieniającą się w pomarańczową skorupkę. Fakt, nie wygląda ona zbyt zdrowo. Jednak spokojnie – nie swędzi, a tym bardziej dziecko nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych. Ciemieniucha najczęściej pojawia się w okolicach ciemiączka (i stąd jej nazwa), jednak zmiany mogą również obejmować okolice brwi i noska.
Niestety mylnie ciemieniucha kojarzona jest z niedostatecznym utrzymywaniem higieny dziecka. Dlatego też większość mam czuje się zakłopotana, a nawet zawstydzona, gdy jej dziecko zmaga się z tym problemem. Jednak przyczyna tkwi w jeszcze nie do końca dojrzałym układzie gruczołów łojowych dziecka, które w tych pierwszych miesiącach życia bardzo intensywnie pracują, a co za tym idzie – zbyt mocno natłuszczają skórę niemowlęcia, która jest przecież mega wrażliwa, zwłaszcza w tym pierwszym okresie życia. Również hormony matki wciąż obecne w organizmie malucha przyczyniają się do tego zjawiska.
Na szczęście istnieje parę sposobów, dzięki którym pozbycie ciemieniuchy staje się szybsze i prostsze:
1. Przede wszystkim nie należy zwlekać z leczeniem ciemieniuchy – warto zacząć skutecznie się jej pozbywać już na samym początku, gdy nie tworzy jeszcze tzw. „kasku” odcinającemu skórze głowy dostępu do powietrza, a ciemieniucha sama w sobie zacznie się pogłębiać i rozprzestrzeniać.
2. Ważne jest, by odpowiednio natłuścić chore miejsca – absolutnie nie powinno się wyczesywać ciemieniuchy na sucho, gdyż prowadzić to może do uszkodzenia skóry dziecka, co z kolei jest niebezpieczne i bardzo łatwo wtedy o zakażenie.
3. Warto chwilę przed kąpielą niemowlęcia posmarować mu główkę oliwką – należy wtedy odczekać aż łuski zmiękną, po czym delikatnie je wyczesać, a główkę bardzo dokładnie umyć. Dostępne są również wszelakie żele, płyny i szampony wspomagające leczenie ciemieniuchy, które można nabyć w aptece bez recepty.
4. Włoski powinny być czesane bardzo delikatnie, zdecydowanie trzeba do tego używać szczotki z miękkim włosiem. Nie należy natomiast używać do tego celu grzebienia, gdyż może on podrażnić i tak już podatną na urazy główkę dziecka.
5. Do mycia główki trzeba używać łagodnego szamponu lub mydełka. Najlepiej, gdyby był to emolient używany również do kąpieli maluszka. Ze skórą główki należy obchodzić się szczególnie delikatnie.
6. Zdecydowanie należy zrezygnować z zakładania czapeczki niemowlęciu – chyba że w pomieszczeniu jest naprawdę zimno. Na spacery idealne będą czapeczki „oddychające”, wykonane z naturalnych materiałów.
Przede wszystkim we wszystkim ważny jest umiar. Jeżeli natomiast domowe sposoby nie przyniosły efektów, należy udać się do lekarza, który po dokładnym przeprowadzeniu badania będzie mógł podjąć odpowiednie sposoby leczenia opornej ciemieniuchy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here