Kluczowe informacje na temat rozszerzania diety niemowlaka karmionego piersią

Jeżeli niedawno urodziło Ci się pierwsze dziecko, to na pewno czujesz się bardzo szczęśliwy i interesujesz się wszystkim co związane jest z dobrą opieką i wychowywaniem takiego małego dziecka. Aktualnie Twoje dziecko karmione jest tylko piersią przez mamę. Jednak za jakiś czas zacznie jeść także inne rzeczy.

Zastanawiasz się, kiedy rozszerzać dietę niemowlaka karmionego piersią oraz od czego zacząć. Najlepiej, jeżeli pierwsze jedzenie inne aniżeli mleko matki otrzyma około piątego, szóstego miesiąca ciąży. Możesz zacząć od kaszki i kleików, czyli produktów zbożowych. Wprowadzenie kaszki w tak szybkim etapie dorastania spowoduje uodpornienie dziecka na gluten. Kaszka manna koniecznie musi być ugotowana na wodzie bez żadnych dodatków typu cukier. Początkowo dajesz dziecku bardzo małą ilość, czyli nawet niecałą łyżeczkę, aby dziecko przyzwyczaiło się do nowego smaku i jedzenia. Następnie stopniowo zwiększasz dawkę.
Jeżeli interesujesz się kiedy rozszerzać dietę niemowlaka karmionego piersią, to powinieneś wiedzieć, że około szóstego miesiąca życia możesz wprowadzić także warzywa. Najlepszym owocem na początek będzie marchewka, którą gotujesz w niesolonej wodzie. Następnie robisz z niej przecier. Początkowo dajesz niemowlakowi malutką dawkę takiego przecieru, aby przyzwyczaił się do nowego pokarmu. Z dnia na dzień zwiększasz ilość przecieru, jakie zjada Twoje dziecko. Po jakimś czasie dodajesz nowe warzywa. Szczególnie preferowane są ziemniaki i pietruszka.
Zapewne zastanawiasz się, kiedy rozszerzać dietę niemowlaka karmionego piersią o owoce. Po kilku tygodniach od wprowadzenia produktów zbożowych i warzyw do diety dziecka możesz wprowadzić także owoce. Na początek najlepsze będą jabłka. Oczywiście podajesz je pod postacią musu. Za jakiś czas możesz dodać kolejne owoce, np. porzeczki i maliny. Później możesz łączyć mus owocowy razem z kaszką manną.
Na pewno interesuje Ciebie, kiedy rozszerzać dietę niemowlaka karmionego piersią o mięso. Mięso możesz wprowadzić krótko po tym jak dziecko zacznie jeść kaszkę, warzywa i owoce. Najlepsze mięso na początek to mięso chude, czyli kurczak oraz indyk. Takie mięso musisz podawać początkowo jako część zupki warzywnej. Najpierw bardzo małe ilości, które stopniowo powinny być zwiększane. Po jakimś czasie może wprowadzić także inne mięsa.
Jeżeli interesujesz się, kiedy rozszerzać dietę niemowlaka karmionego piersią o rybę oraz jajka, to musisz wiedzieć, że dziecko może je jeść już około siódmego miesiąca życia, a czasami nawet wcześniej. Zależy, kiedy wprowadzisz poprzednie produkty do diety dziecka. Jajko jest bardzo wartościowe w żelazo, a najwięcej składników znajduje się w żółtku, dlatego możesz czasami podawać samo żółtko, np. z przecierem warzywnym.
Zastanawiając się, kiedy rozszerzać dietę niemowlaka karmionego piersią warto porozmawiać ze swoimi znajomymi, którzy mają już dzieci. Takie osoby na pewno poradzą nam w wielu kwestiach.
Skoro już wiemy, kiedy rozszerzać dietę niemowlaka karmionego piersią, to możemy być spokojni, że nasze dziecko będzie rosło zdrowe i silne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here