Posiłki niemowląt

Pomimo tego, że wszystkie dzieci są tak samo wspaniałe i piękne, każde z nich jest inne i wyjątkowe. Tak samo, jak maluszki różnią się upodobaniami, charakterem lub godzinami snu, różnią się również apetytem. Właśnie dlatego nie każdy niemowlak będzie żywił się tak jak przewidują to książkowe schematy.
Tak więc ile mleka dla niemowlaka powinni przygotowywać rodzice?
Najmłodsi uczestnicy życia rodzinnego, czyli niemowlęta w pierwszym miesiącu życia, przyjmują standardowo około 7 porcji dziennie po 90-110ml.
W drugim miesiącu życia dzieci przyjmują 6 porcji pokarmu, po 110-130 ml.
W trzecim miesiącu jest to 6 posiłków po 130 ml.
W trakcie czwartego miesiąca życia niemowlę je 6 porcji, zwiększonych do 150 ml.
W piątym oraz szóstym miesiącu dziecko spożywa 4 porcje pokarmu, po 180 ml, jest to zarówno okres w którym można wprowadzać nowe rodzaje posiłków, takich jak gotowane zupki bądź kaszki.
Od 11 miesiąca, dziecko spożywa 5 posiłków dziennie, w tym 3 posiłki mleczne.
Dieta odchodząca od standardów nie musi być jednak powodem do niepokoju.
Gdy niemowlę prawidłowo się rozwija a wraz z rozwojem idzie dobre samopoczucie, dieta służy maleństwu i nie ma powodu do zmartwień. Pomimo licznych źródeł i wielu danych statystycznych, nikt od dziecka lepiej nie zaprezentuje, czego potrzebuje i nikt od rodzica lepiej nie zrozumie czego trzeba ukochanemu maleństwu.
Pomimo tego, należy pamiętać, że odczytywanie każdych łez, bądź krzyku dziecka jako głodu może być zgubne. Dlatego zanim podasz dziecku kolejną butelkę mleka, pamiętaj, że nie płacze ono tylko wtedy, gdy chce jeść może się źle czuć lub mieć chęć na zabawę. Tak samo jak każdy, dziecko również ma inne potrzeby poza jedzeniem, a zaspokojenie tylko głodu nie sprawi, że maleństwo będzie szczęśliwe. Dlatego warto pamiętać, że czasem od kolejnej buteleczki mleka, czy ssania piersi matki, lepszym rozwiązaniem będzie przytulenie lub zabawianie dziecka.
Co należy zrobić, gdy problem staje się realny i apetyt dziecka rzeczywiście niepokoi rodziców?
Na pewno nie warto panikować, a zamiast zastanawiania się nad poważnymi schorzeniami, na które cierpi niemowlę warto pójść do lekarza, który na pewno zaradzi problemom rodziców.
Przyczyną zmiany apetytu u dziecka mogą być pleśniawki w jamie ustnej lub na przykład ząbkowanie, około czwartego lub piątego miesiąca życia.
Czasem wystarczą drobne zmiany na przykład zmiana techniki karmienia, aby dziecko zaczęło jeść.
Najlepszą metodą na niepokój wewnętrzny jest jednak wizyta w przychodni, niemowlę powinno w ciągu miesiąca przybrać od 800 do 1100g, jeżeli martwisz się, że przyrost masy się nie zgadza, u lekarza dowiesz się ile dziecko przybrało na wadze od ostatniego pomiaru.
Jeżeli dziecko ma problem ze zbyt dużym apetytem, również nie zaszkodzi wizyta w przychodni. Dodatkowa tkanka tłuszczowa w tak wczesnym wieku bardzo obciąża mały organizm, o ile dziecko karmione mlekiem nie jest narażone na otyłość w późniejszym wieku, o tyle dzieci karmione sztucznie mogą być narażone na nadwagę. W tym przypadku najważniejsza jest konsultacja z lekarzem ponieważ absolutnie nie należy odchudzać dziecka na własną rękę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here