Kiedy wprowadzać gluten do diety niemowlaka?

Choć pojawienie się na świecie niemowlaka jest zazwyczaj radosnym wydarzeniem dla rodziców i ich bliskich, to wiąże się ono z wprowadzeniem olbrzymich zmian do życia rodziców dziecka. Wymaga także solidnych przygotowań. Malutkie dzieci potrzebują bardzo uważnej i ostrożnej opieki. Ich organizm jest wciąż pod wieloma względami bardzo niedorozwinięty i potrzebuje czasu do tego, aby odpowiednio się zaaklimatyzować na nowym świecie. Niemowlak jest narażony na infekcje różnego rodzaju, może łatwo rozwijać alergie, a także wymaga dużej dozy cierpliwości jeżeli chodzi o wprowadzenie nowych pokarmów do diety.
Jak zapewne każdy rodzic wie, początkowo dziecko powinno być karmione przede wszystkim mlekiem matki. Stanowi ono absolutną podstawę żywienia niemowlęcia, którą bardzo trudno jest zastąpić. Jednakże z czasem można, a nawet i trzeba, zacząć wzbogacać dietę dziecka o nowe pokarmy. Dzięki temu jego układ pokarmowy uczy się trawić i przyswajać różnego rodzaju substancje odżywcze, pochodzące z różnorodnych źródeł.
Jednym ze składników wielu pokarmów, który w obecnych czasach zyskał złą sławę, jest z całą pewnością gluten. Jest to białko roślinne, obecne między innymi w większości gatunków zboża i może stanowić bardzo silny alergen. Wiele rodziców zamartwia się możliwością, że ich dziecko może cierpieć na nietolerancję tego wyjątkowo powszechnego składnika. Jednakże gluten powinien być w diecie każdego dziecka, przynajmniej do czasu, aż nie potwierdzi się podejrzenie, że dziecko nie jest w stanie go odpowiednio tolerować.
Jeżeli zatem ktoś chce wiedzieć kiedy wprowadzić gluten do diety niemowlaka, to jedną z najczęściej podawanych odpowiedzi na to pytanie, jest szósty miesiąc życia dziecka. Jeżeli chodzi o alergeny takie jak gluten, to podawanie ich wcześniej niż później jest, co ciekawe, lepszym postępowaniem niż mogłoby się wydawać. Udowodniono bowiem, że wcześniejsze podawanie glutenu może pozwolić uniknąć rozwoju jego nietolerancji. Dlatego też gluten może zacząć się pojawiać w diecie dziecka już przed siódmym miesiącem życia, jednakże nie wcześniej niż przed czwartym. Jednocześnie zalecany czas podawania glutenu zależy także od tego, w jaki sposób matka karmi dziecko mlekiem. Jeżeli dziecko spożywa pokarm z piersi, to wprowadzanie glutenu może rozpocząć się wcześniej niż gdy dziecko spożywa mleko modyfikowane. Powodem tego jest oczywiście to, że mleko modyfikowane samo w sobie obciąża organizm dziecka bardziej niż mleko naturalne. Zatem dodatkowe obciążanie go obecnością glutenu może wywołać reakcję odwrotną do zamierzonej i spowodować rozwój nietolerancji.
Gluten można podawać poprzez dodawanie niewielkich ilości kaszki glutenowej do mleka, jakim karmi się dziecko. Ilości te mogą być zwiększane wraz z procesem przyzwyczajania dziecka do tego składnika. Zazwyczaj całość nie powinna zajmować dłużej niż dwa miesiące. W tym czasie zawsze trzeba obserwować dziecko i jego reakcję na pokarm. Jednakże przy ostrożnym działaniu, wprowadzanie glutenu do diety dziecka wcale nie musi być trudne!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here