Jak mierzyć temperaturę niemowlakowi?

Niemowlę może gorączkować z różnych powodów. Są o różne infekcje, problemy z brzuszkiem, później ząbkowanie… ale to także możliwa reakcja na szczepienia. Zwykle matkom nie wystarcza – i słusznie – samo stwierdzenie, że dziecko ma stan podgorączkowy lub gorączkę. Chodzi o to, żeby nie doprowadzić do gorączki niebezpiecznej dla dziecka i w odpowiednim momencie podać środek przeciwgorączkowy lub udać się do lekarza, jeśli taka metoda nie działa. Żeby obserwować, czy dziecko ma gorączkę, jak wysoką i jak długo oraz jak reaguje na środki przeciwgorączkowe, trzeba dziecku gorączkę zmierzyć termometrem. I tu rodzice pytają: termometr dla niemowlaka – jaki?
Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów termometrów do mierzenia gorączki: do mierzenia pod pachą – takie tradycyjne, choć już niewypełnione rtęcią, a choćby alkoholem, dotykowe, zbliżeniowe, do mierzenia gorączki w uch, czy w odbycie.
Z racji wieku małego dziecka, nie da mu się zmierzyć gorączki tradycyjnym, szklanym termometrem. Nie da się też podobnym do szklanego, ale elektronicznym – niby szybko podaje wynik, ale jednak dziecko może się tak ruszać, że zmierzenie temperatury pod pachą w ogóle nie jest możliwe.
Warto tu rozważyć inne możliwości: termometr do mierzenia temperatury w odbycie – daje podobno bardzo wiarygodny wynik oraz inne, jeszcze bardziej popularne rozwiązanie: termometr dotykowy lub zbliżeniowy, który podaje wynik niemal natychmiast. Dzięki temu maluszek nie denerwuje się dodatkowo. wiele mam pyta, jak bardzo wiarygodne są takie pomiary gorączki. I tu trzeba uświadomić rodzicom, że niestety, każde dziecko jest nieco inne. Najlepiej najmniejszym dzieciom mierzyć temperaturę w odbycie, co jednak nie zawsze jest możliwe i wtedy trzeba polegać na termometrach, które podają wynik niemal natychmiast, choć jest ona na pewno mniej dokładny i daje tylko orientacyjny wynik. Kiedy dziecko ma już kilka lat, łatwiej przyzwyczaić je do mierzenia temperatury pod pachą – taką metodę poleca wielu aptekarzy. Z rynku musiały zniknąć termometry pod pachę wypełnione rtęcią – jednak zastąpioną ją innymi, bezpieczniejszymi substancjami. Nawet jeśli taki termometr stłucze się lub uszkodzi, nikomu nic z tego powodu nie grozi, w każdym razie nie zatrucie.
Oczywiście termometr dla niemowlaka – jaki by nie był – powinien być produktem sprawdzonym. Warto najpierw poczytać o kilku modelach i zaznajomić się z opiniami na ich temat. wielu rodziców na tej podstawie podejmuje decyzję co do zakupu termometru. A powinien być on na wyposażeniu każdego domu, w którym pojawia się niemowlę. Powie to każdy lekarz. I słusznie. Jeśli u małego dziecko pojawia się gorączka, trzeba trzymać rękę na pulsie i jakoś sensownie obserwować jej wysokość, a także, jak działa podany środek przeciwgorączkowy. Takie informacje przydają się tez lekarzowi, do którego rodzice zaniosą chore dziecko, aby poprosić o poradę w sprawie leczenia. Gorączka sygnalizuje, że coś się dzieje. Stąd tak istotne jest, aby wiedzieć, czy w ogóle jest, w jakiej wysokości i jak długo się utrzymuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here