Pierwsze 12 miesięcy życia dziecka to czas szybkiego wzrostu, także czas tworzenia się określonych nawyków jeśli chodzi o posiłki. Dziecko w tym czasie potraja swoją masę ciała. Aby dziecko rosło zdrowo i posiadało wszystkie niezbędne wartości odżywcze w posiłkach, a co za tym idzie, by miało mocne kości i budowało swoją odporność trzeba podawać mu odpowiednie posiłki bogate w produkty zdrowe i pełne witamin i minerałów, a także wprowadzać do diety dziecka nowe produkty, by miało szanse stopniowo się do nich przyzwyczaić. Duża część produktów, jakie dostarczamy dziecku stanowią swoisty fundament pod budowanie odpowiednich i prawidłowych nawyków żywieniowych. Co ważne, niektóre okresy życia dziecka będą charakteryzowały się tym, że będzie ono potrzebować więcej kalorii i będzie miało większy apetyt, w innych z kolei będzie całkowicie na odwrót. Jeśli dziecko nie chce jeść jakichś konkretnych posiłków trzeba mimo wszystko próbować przekonać ich innym produktem w zastępstwie jednak nie może to być zbyt duża ilość owoców czy deserów, gdyż zarówno jedne jak i drugie posiadają cukier, a zbyt duża ilość cukru w diecie dziecka nie jest korzystna. Jak wprowadzać jedzenie niemowlakowi?
Rozszerzanie diety dziecka o nowe produkty warto zacząć od zdrowych warzyw na przykład marchewki czy zblendowanego ryżu. Powinno mieć to miejsce raczej w pierwszej części dnia, gdyż w razie niekorzystnych reakcji na dany składnik będzie można się ich pozbyć do wieczora, gdy nadejdzie pora spania dla niemowlaka. Jeśli dziecko dostawało nowe posiłki wcześniej niż 6 miesiąc życia, rozszerzanie diety o nowe posiłki powinno mieć miejsce co 3-4 dni, jeśli jednak dziecko dostawało nowe posiłki po 6 miesiącu życia, czas może być o połowę krótszy. Co jest istotne dla rozwoju małego dziecka to to, by większa część posiłków stanowiły warzywa niż owoce, dzięki temu dziecko nie przyzwyczai się zbytnio do słodkiego smaku posiłków. Przy rozszerzanie diety dziecka należy pamiętać, że nie wszystkie produkty, które są odpowiednie dla starszych będą również odpowiednie dla młodszych dzieci. Trzeba sprawdzać reakcje na dany składnik, by mieć pewność, że jest on tolerowany przez organizm i nie będzie po jego spożyciu jakichś niepożądanych reakcji. Nowe posiłki powinny być wprowadzane stopniowo w małych ilościach, by organizm dziecka mógł się do niego przyzwyczaić. Warto również, by posiłki były przygotowywane samodzielnie, będziemy mieć wtedy pewność co podajemy dziecku, oraz będzie można zadbać o to, by posiłki były pełnowartościowe i zawierały same dobre i potrzebne składniki dla rozwoju dziecka. Po 8 miesiącu życia można potrawy przyprawiać ziołami i dodać im tym samym nowego dla dziecka smaku. Zioła pozytywnie wpływają na trawienie, niektóre z nich działają również jak naturalne leki.
Im starsze dziecko, tym większą ilość posiłków możemy dodawać do codziennego jadłospisu. Ważne jest to, żeby wprowadzane były one stopniowo. W internecie można znaleźć wiele porad dotyczących prawidłowego żywienia małych dzieci i dowiedzieć się dokładnie jakie produkty i w jakim okresie życia mogą być wprowadzone do diety niemowlaków.