Co należy zabrać do szpitala dla noworodka?

Przed porodem, jeszcze w ciąży, przyszła mama pakuje do szpitala torbę z niezbędnymi przedmiotami dla siebie oraz dla malucha. Nietrudno znaleźć listę rzeczy, w które należy się zaopatrzyć. Na stronie szpitali można znaleźć mniej lub bardziej szczegółowe listy wymaganych przedmiotów, zarówno dla mamy, jak i narodzonego dziecka. Mama zawsze potrzebuje przyborów toaletowych, odpowiedniej bielizny, środków higienicznych, koszul umożliwiających karmienie. Niezbędne są też kapcie, klapki pod prysznic, ręczniki oraz szlafrok. Warto też pamiętać o niegazowanej wodzie. Na liście znajdują się też odpowiednie dokumenty, takie jak: dowód osobisty oraz karta ciąży wraz z aktualnymi wynikami badań wymaganych w szpitalu.

Dla dziecka na liście widnieją niezmiennie pieluchy jednorazowe jak i te wielorazowego użytku (flanelowe, tetrowe), chusteczki nawilżane, krem natłuszczający do pielęgnacji skóry pod pieluszką oraz kocyk lub rożek. Ubranka dla noworodka do szpitala muszą być przygotowane w odpowiedniej liczbie. Na stronie internetowej szpitala często wskazane jest jakie ubranka i w jakiej ilości powinny znaleźć się w torbie do szpitala. I tak przykładowo może to być: trzy sztuki pajacyków lub śpiochów, trzy do pięciu sztuk kaftaników/ body, dwie czapeczki oraz dwie pary skarpetek.

Ważne jest, że ubranka dla noworodka do szpitala muszą zostać uprzednio uprane i wyprasowane. Nie powinniśmy noworodkowi zakładać nowych ubranek prosto ze sklepu. Tym bardziej nie wolno korzystać z używanych ubranek bez odpowiedniego przygotowania w celu zachowania higieny, ale z pewnością jest to oczywistość dla wszystkich przyszłych rodziców.

Nowonarodzone dziecko na pewno przeżywa przyjście na świat i zmianę warunków, w których się znajduje – z bezpiecznych i przyjemnych na takie, w których odczuwa zimno, wilgoć i niewygodę.

Każdy rodzić chce zapewnić swojemu dziecku poczucie bezpieczeństwa. Jedną z możliwości jest zapewnienie maluchowi maksymalnego komfortu. Ubranka przeznaczone dla malucha powinny cechować się odpowiednią jakością. Muszą być przede wszystkim wygodne, dostosowane rozmiarem i być wykonane z właściwych materiałów, aby nie powodować nieprzyjemnych odczuć. To samo dotyczy pieluch jednorazowych. Należy pamiętać, że skóra noworodka jest delikatna i podatna na podrażnienia, a bywa również, że i na alergie. Środki, w których będziemy prać ubranka dziecka jak i jego pościel, która ma bezpośredni kontakt ze skórą malucha, powinny być specjalnie przeznaczone do tego celu. Bardzo ważne jest również odpowiednie wypłukanie ubrań, właściwa, nie za niska, temperatura prania. Wiele mam przez początkowe miesiące życia dziecka prasuje każde jego ubranko.

Dla dziecka niezwykle istotne jest zachowanie higieny i wygoda. Maluch nie potrafi powiedzieć, że coś jest dla niego niewygodne. Dla rodziców często estetyka ubrań jest bardzo ważna, ale należy pamiętać, że najważniejszy i kluczowy jest komfort dziecka i jego bezpieczeństwo. Dobre samopoczucie dziecka to korzyść dla wszystkich członków rodziny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here