Wyprawka dla dziecka/niemowlaka - checklista

Przygotowując się na narodziny pierwszego dziecka, wielu rodziców zadaje sobie pytanie, co warto kupić do tzw. „wyprawki dla dziecka/niemowlaka”, a co sobie zupełnie „darować”. Poniżej znajduje się lista rzeczy, które mogą okazać się przydatne lub wręcz niezbędne w każdej dziecięcej wyprawce. Oczywiście należy ją traktować jako pewnego rodzaju wskazówkę, a nie sztywną rekomendację. Dodatkowych informacji na temat dziecięcych wyprawek można szukać na różnych blogach parentingowych, wpisując w wyszukiwarkę hasło „wyprawka dla dziecka – lista” albo np. „wyprawka dla niemowlaka – lista”. W wynikach wyszukiwania na pewno znajdzie się wiele ciekawych list kontrolnych tzw. „checklists”, stworzonych przez rodziców „z praktyką” i zawierających wiele osobistych przemyśleń w postaci jakiegoś komentarza. Ale do rzeczy. Co warto kupić (lub pożyczyć, jeśli istnieje taka możliwość) przed narodzinami dziecka?
1. Na pierwszym miejscu znajdą się oczywiście ubranka, bo nawet niemowlak musi w „czymś chodzić” (a właściwie – leżeć). Jeśli dziecko urodzi się w terminie, na początku warto mieć ubrania w rozmiarze 56 lub 62. Jeśli przytrafi się nam poród przedwczesny, koniecznym może okazać się zaopatrzenie w nawet mniejsze rozmiary (44-50). Zawartość dziecięcej szafy należy dostosować do pory roku/panującej za oknem pogody.
2. Poza ubrankami, dziecko musi mieć miejsce do spania. Przyda się więc dziecięce łóżeczko (może być nawet turystyczne, które w późniejszym czasie wykorzystamy również jako „kojec”) i być może jakaś pościel (chociaż początkowo być może wystarczy sam rożek).
3. Rożek, o którym wspomniano wyżej, to dzisiejszy zamiennik niegdysiejszych „betów”. Posłuży nie tylko w domu, ale też i w szpitalu (zaraz po narodzinach) czy podczas spacerów – w wózku.
4. Dziecko potrzebuje również wózka – początkowo tzw. „gondoli”, a w późniejszym czasie tzw. „spacerówki”. Jeśli zamierzamy malucha wozić samochodem, trzeba pamiętać także o odpowiednim do wieku i wagi dziecka foteliku samochodowym (i tu uwaga – fotelik warto kupić nowy lub z pewnego źródła, ponieważ wielu specjalistów przestrzega przed zakupem fotelików powypadkowych, jako niegwarantujących już bezpieczeństwa).
5. Każdy maluch musi także coś jeść. Jeśli mama z jakiegoś powodu nie może lub nie chce karmić piersią, warto już wcześniej zaopatrzyć się w odpowiednie butelki i mleko modyfikowane.
6. Maluchowi potrzebne będą także pieluchy (jedno- lub wielorazowe), jakiś emolient do kąpieli i maść/krem do pielęgnacji lub na ewentualne odparzenia.
7. Pozostałe produkty higieniczne (np. do pielęgnacji pępka) zaleci lekarz lub położna.
Powyższa lista nie wyczerpuje, możliwych do wprowadzenia do wyprawki elementów. Wiadomo, każdemu przydać sie mogą jeszcze inne, dodatkowe rzeczy. Warto się więc nad tym odpowiednio wcześniej zastanowić, a powyższe zestawienie potraktować jako orientacyjne, bo chociaż wszystkie dzieci mają w zasadzie te same wymagania, to już dorośli – nie. Każdy rodzic może więc , w swoim mniemaniu, potrzebować różnych rzeczy i ma do tego stuprocentowe prawo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here