Uzdatnianie wody pitnej

Stały dostęp do wody pitnej jest niezbędny do podtrzymania życia, co się tyczy praktycznie każdej żywej istoty. Nic więc dziwnego, że nadrzędnym celem ludzkości jest zapewnienie swobodnego do niej dostępu. Żeby to jednak było możliwe, konieczne jest uzdatnienie wody, które możemy przeprowadzić na kilka sposobów. Poznaj je już teraz…

  1. Lampy UV alternatywą dla chloru?
  2. Zalety promieniowania UV.
  3. Ozonowanie wody pitnej.
  4. Wysokie możliwości stosowania.

Chlorowanie wody należy do jednego z najpopularniejszych rozwiązań uzdatniania wody w Polsce. Warto jednak wiedzieć, że istnieją również inne możliwości, które ze względu na wysoką skuteczność, a także prostotę w działaniu, stają się coraz częstszym wyborem w stacjach uzdatniających. Trend ten widoczny jest na całym świecie, począwszy od tak olbrzymich miast jak np. Nowy Jork. Mowa o ozonowaniu wody, a także wykorzystaniu specjalnych lamp UV.

Lampy UV alternatywą dla chloru?

Jak pokazuje historia, lampy UV do wody są nam znane już od całych dziesięcioleci. Sposób ten jest w pełni bezpieczny dla zdrowia, jednocześnie pozwalając na zmniejszenie użycia innych środków chemicznych do uzdatniania wody. Lampy bardzo chętnie używane są jako wsparcie chlorowania lub też całkowicie je zastępują, zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych do transportu chloru (jak np. góry).

Zalety promieniowania UV

Wykorzystanie lamp UV do uzdatniania wody jest tak popularne dzięki skuteczności w usuwania wszelkich wirusów, mikrobów i pasożytów (w tym takich, z którymi chlor sobie nie radzi). Co więcej, ich stosowanie w żadnym stopniu nie wpływa na wygląd ani smak wody, pozostawiając jej pełną naturalność.

Ozonowanie wody pitnej

Kolejnym sposobem na uzdatnianie wody jest jej ozonowanie. Polega ono na podłączeniu wody do specjalnych systemów ozonujących, które w pełni ją oczyszczają ze wszelkich szkodliwych mikrobów. Co więcej, ozonowanie wody uznawane jest za proces praktycznie perfekcyjny i w pełni przyszłościowy. Nie można się więc dziwić, że jest on pierwszym wyborem w największych stacjach.

Wysokie możliwości stosowania

Warto jednak pamiętać, że ozonowanie wody wykorzystywane jest na szeroką skalę w różnego rodzaju przemysłach. Oprócz uzdatniania wody do picia, ozon pomaga również w oczyszczaniu wody przemysłowej i ścieków. Zajmuje się także dezynfekcją produktów spożywczych oraz dezodoryzacją gazów (usuwając nieprzyjemne zapachy w branży chemicznej). Ponadto ozon napotkamy w branży kosmetycznej i farmaceutycznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here