Śniadanie dla niemowlaka- pomysły

Śniadanie to najważniejszy posiłek dla każdego człowieka, tym bardziej jeśli chodzi o niemowlę. Wiele mam zastanawia się co podać takiemu niemowlakowi na śniadanie. Staramy się, aby ten posiłek był jak najbardziej kolorowy, bogaty w witaminy, a przede wszystkim pożywny.
Pomyślmy co na śniadanie dla niemowlaka będzie najlepsze?
Zarówno produkty na zimno jak i na ciepło dobrze smakują. Powszechnie wiadomo, że ciepłe produkty są szczególnie polecane, ponieważ do ich trawienia i przyswajania organizm zużywa mniej energii, a co za tym idzie pozostaje jej o wiele więcej do spożytkowania podczas zabawy. Idąc za nowym schematem żywienia niemowląt, rodzic proponuje dziecku produkty natomiast to malec decyduje ile ich zje. W pierwszym półroczu życia dziecka śniadanie to przede wszystkim mleko matki bądź mleko modyfikowane czasami jest to kaszka. Jeżeli chodzi zaś o drugie półrocze – propozycji śniadaniowych jest o wiele więcej.
Na pierwszy posiłek dnia najlepiej sprawdzają się produkty zawierające węglowodany złożone, czyli kasze i pieczywo. Powinniśmy odrzucić słodkie przekąski, ponieważ powodują one zbyt szybki wzrost cukru i są główną przyczyną otyłości u dzieci. Kaszki można wprowadzać przy rozszerzaniu diety malucha natomiast jeśli chodzi o pieczywo to nasz szkrab będzie musiał poczekać do pojawienia się ząbków. Do kaszek możemy dorzucić wszelkiego rodzaju owoce takie jak: maliny, banana, jagody. Do twarożków możemy dorzucić pokrojone ogórki lub rzodkiewki. Pamiętajmy jednak, że specjaliści zalecają wprowadzanie do diety niemowląt najpierw warzywa a dopiero później owoce. Wynika to z tego, że warzywa są troszkę mniej smaczne i dlatego jeśli dziecko najpierw dostało by owoce o wiele trudniej zaakceptowałoby smak warzyw.
Co na śniadanie dla niemowlaka będzie najbardziej odpowiednie?
na talerzu powinny się znaleźć przede wszystkim produkty które zawierają białko czyli mleko, jogurty, jajka. Jajka możemy podać na twardo, na miękko bądź też przygotować jajecznicę na parze albo omlet. Możemy je również wykorzystać jako składnik placków z jogurtem albo twarożkiem. musimy pamiętać aby nowy produkt podać najpierw w małej ilości i potem sprawdzić jak na niego zareaguje dziecko. W przypadku gdy pojawią się jakieś dolegliwości żołądkowe albo jakaś reakcja alergiczna powinniśmy odstawić ten produkt na kilka tygodni i po tym czasie ponowić próbę.A oto kilka przykładowe śniadania dla naszego rocznego maluszka na tydzień.
Dzień pierwszy:
Kaszka błyskawiczna z dodatkiem malin
Dzień drugi:
Jajecznica na parze z herbatką rumiankową
Dzień trzeci:
Kanapka z twarożkiem i rzodkiewką, woda
Dzień czwarty:
Jajko na miękko, kromka chleba, herbatka koperkowa
Dzień piąty:
Parówki gotowane, kromka chleba, woda
Dzień szósty:
Omlet, herbata rumiankowa z dodatkiem melisy
Dzień siódmy:
Płatki na mleku bądź jogurt naturalny z dodatkiem owoców na przykład bananów.
W komponowaniu śniadania dla niemowlaka powinniśmy przede wszystkim kierować się rozwagą i zdrowym rozsądkiem. Pamiętajmy nic na siłę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here