Sen u niemowlaka

Wiadomość o ciąży jest dla większości par powodem do radości i świętowania. W końcu za chwilę rodzina się powiększy, a dziecko będzie owocem miłości partnerów. Pomimo tego, że ciąża to raczej trudny okres dla kobiety, a poród, lekko mówiąc, nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy na świecie, narodziny dziecka to ogromne szczęście dla kobiet, które pragną być matkami. Nie oszukujmy się, połóg też nie jest łatwym czasem dla świeżej mamy. Wszystko boli, hormony szaleją, a na dodatek nie ma kiedy odpocząć. No bo jak odpoczywać, gdy maluch ciągle płacze? Kiedy ciągle chce być przy piersi albo po prostu być trzymane na rękach? Nawet noc nie przynosi wtedy ulgi, bo przecież co kilka godzin trzeba karmić naszego bobasa. Trudno mówić więc o jakimkolwiek odpoczynku. Każdy świeży rodzic przez to przechodzi. Pociechą jest to, że uśmiech dziecka i świadomość, że to nowy członek naszej rodziny, są w stanie nam to wszystko wynagrodzić.
Mimo to wielu rodziców szuka sposobów na to, jak wydłużyć sen niemowlaka w nocy. Gdy dziecko nie jest już noworodkiem i nie musi co chwilę być przy piersi, jego mama i tata pragną znaleźć metodę, na przedłużenie snu swojej pociechy. Tylko co zrobić, żeby niemowlę spało całą noc? W końcu jego zwyczajowy rytm to dwie, trzy godziny snu, a potem pobudka. Następnie znowu dwie, trzy godziny spania itd. Jest to kompletnie inny rytm, niż u osób dorosłych, którzy śpią siedem do dziewięciu godzin bez przerwy. Trudno jest potem normalnie funkcjonować w ciągu dnia.
Naukowcy zbadali, jak przebiegają fazy snu u niemowlaka, wiedzą wiec jak to wygląda i dlaczego dziecko często się wybudza. Takie małe dzieci mają inną długość trwania poszczególnych faz snu (fazy REM). Poza tym każdy z nas ma w nocy takie fazy snu, które są dość płytkie. Łatwo jest nas wtedy obudzić. Niekiedy nawet nie pamiętamy, że na chwilę się przebudziliśmy, po prostu dalej idziemy spać. U niemowlaków jest inaczej. Wybudzają się w fazie płytkiego snu i nie potrafią już zasnąć. Wystarczy wtedy, że mają mokrą pieluchę, jest im za zimno lub za ciepło, poczują głód, jest im za jasno, a już nie są w stanie dalej spać. Co zrobić, żeby ułatwić mu spanie?
Na pewno zapewnić mu warunki do spokojnego snu. Dobrze jest kupować bardzo chłonne pieluchy, tak żeby bobas nie odczuwał żadnego dyskomfortu i nie czuł, że jest mi mokro. Poza tym trzeba zadbać, aby dziecko miały wygodny materac i żeby jego łóżeczko nie stało w miejscu przeciągu. Najlepiej też, aby okna były dobrze zasłonięte, wtedy nie będą mu przeszkadzać światła z latarni, jadących samochodów, budynków ani billboardów.
Kolejną rzeczą, której trzeba pilnować to karmienie dziecka przed snem. Powinno kłaść się spać z pełnym brzuchem, najedzone. Pokój niemowlaka powinien być wywietrzony, a temperatura optymalna. Najlepiej też ubrać go w body (wygodne, nie za ciasne), tak by nawet stopy miał zakryte. Wtedy, nawet gdy skopię kołdrę, nie będzie mu za zimno. Wszystkie te sposoby pomogą choć trochę w tym, żeby maluch miał wygodny sen, a dzięki temu będzie wybudzał się rzadziej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here