Quilling to technika zwijania papieru, która wcale nie jest nowa. Sztuka ta istnieje od czasu wynalezienia papieru, nic dziwnego zatem, że większość badaczy dopatruje się jej początków w starożytnych Chinach. W czasach Renesansu włoscy i francuscy mnisi (jeszcze częściej mniszki) używali quillingu do ozdabiania okładek książek i innych religijnych artefaktów. Ponownie na popularności technika ta zyskała w XVIII wieku jako „stosowna” rozrywka dla arystokratek z dobrego domu. Następnie rozprzestrzeniła się z Europy do Ameryki, gdzie pragmatyzm amerykańskich kolonistów uczynił z niej użytkową metodę dekoracyjną. W dzisiejszych czasach quilling został podniesiony do rangi sztuki.
Na czym dokładniej polega tajemnicza sztuka quillingu?
Najogólniej mówiąc jest to sztuka cięcia papieru na długie cienkie paski, zwijanie i sklejanie poszczególnych kawałków w różne kształty i dekoracje. Takie papierowe projekty można wówczas wykorzystać do ozdabiania kartek, pudełek, torebek na prezenty, ramek do zdjęć, a nawet przerobić je na samodzielne dzieła sztuki 3D.
Kwiaty z papieru: https://paper-paradise.com/obrazy-ramki/kwiaty-i-rosliny/
Podstawy quillingu można opanować w godzinę lub dwie. Na początek wystarczą paski papieru, pinezki, igła dziewiarska i odrobina dobrego kleju. Później można zainwestować w bardziej odpowiednie i profesjonalne narzędzia do quillingu, takie jak: wstępnie przycięte paski (do nabycia w sklepach z rękodziełem), specjalistyczne pęsety (do podtrzymywania klejonych elementów), grzebienie (do zwijania pasków papieru), karbownice (wyposażone w koła zębate umożliwiające uzyskanie fantazyjnych kształtów) i dwustronne igły konwencjonalne bądź elektryczne z gumowym uchwytem (do nawijania i formowania kształtu).
Obrazek z imieniem: https://paper-paradise.com/obrazy-ramki/litery/
Dodajmy jeszcze, że istnieją w sprzedaży także specjalnie przygotowane wzory do quillingu. Są to szablony figurowe na podkładzie korkowym, umożliwiające szybkie i proste tworzenie kompozycji z papierowych pasków. Najprostsze z nich to przeróżne kółeczka, kwadraty, prostokąty, trójkąty, gwiazdy, łzy, serca czy rogaliki. Dla bardziej doświadczonych adeptów papieroplastyki, znajdą się też kształty bardziej wymagające: komety, koniczyny, zwierzęta i kwiatki. Wykonane z takich wzorów dekoracje mogą z powodzeniem zdobić kartki okolicznościowej, pudełeczka czy jakiegokolwiek inne opakowania.
Portret dziecka jako metryczka: https://paper-paradise.com/metryczki/
Jak widać technika zwijania papieru czyli quilling, nie wymaga wcale na początku zbyt dużych nakładów finansowych, ani specjalnych umiejętności. W internecie znajduje się dużo stron poświęconych tej sztuce, gdzie można prześledzić na czym polega quilling krok po kroku.