Rodzaje odkurzaczy

Lepiej kupić odkurzacz Zelmer czy odkurzacz Samsung? Czy marka ma znaczenie? Jakie modele i rodzaje odkurzaczy są dostępne w sklepach? O czym pamiętać, wybierając odkurzacz? Do czego może służyć odkurzacz? Jakie funkcje może mieć? Co oferuje odkurzacz tradycyjny, a co odkurzacz ręczny? Czy odkurzacze pionowe są lepsze od tradycyjnych? Czym się kierować, gdy kupujesz odkurzacz?

Rodzaje odkurzaczy

Zazwyczaj kojarzymy odkurzacz z prostokątnym urządzeniem, składającym się z rury, szczotki i korpusu, w którym jest worek na brud. To urządzenia, które ciągnie się za sobą w procesie odkurzania. Jednak minęło sporo czasu, od kiedy odkurzacze tradycyjne były jedynym wyborem. Zresztą minęło też sporo czasu, od kiedy takie odkurzacze stały cię cichsze, bardziej poręczne i funkcjonalne. Obecnie na rynku możemy przebierać w różnych rodzajach odkurzaczy, dopasowując go do naszych potrzeb.

Omawiając typ odkurzacza na początku rozróżnimy dwa – odkurzacze bezworkowe oraz odkurzacze workowe. Drugie są bardziej klasyczne i posiadają płócienne lub papierowe worki na zabrudzenia. Opcje bezworkowe zbierają zanieczyszczenia do pojemników. Zwane są także cyklonowymi.

Prócz tego, popularny staje się odkurzacz pionowy. Takie odkurzacze mogą być przewodowe lub bezprzewodowe ze stacją dokującą. Drugim popularnym typem są odkurzacze piorące lub odkurzacze z funkcją prania. Pierwsze z nich przeznaczone są do stosowania np. na dywanach i wykładzinach i nie tylko czyszczą, ale równocześnie piorą tkaniny. Nie nadają się jednak do odkurzania na sucho. Funkcja prania w zwykłym odkurzaczu umożliwia natomiast odkurzanie na sucho i na mokro.

Oprócz wymienionych wyżej, w sklepach znajdziemy np. ręczny odkurzacz bezprzewodowy np. do samochodu, odkurzacz wodny, roboty sprzątające.

Ssawki, szczotki i dysze

Dość istotną częścią odkurzaczy są szczotki, dysze i ssawki. Czym się różnią między sobą? Szczotki i ssawki występują w odkurzaczach klasycznych, dysze spotkamy w odkurzaczach piorących. Ssawki to niewielkie zazwyczaj końcówki do odkurzacza, pozwalające na dotarcie w trudnodostępne miejsca. Szczotki są większe od ssawek, mają zazwyczaj przyciski, dodatkowe włosie i inne elementy, ułatwiające odkurzanie. Przeznaczone są do dużych powierzchni – podłóg, dywanów, jednak nie nadadzą się do mebli. Tam przydadzą się właśnie ssawki.

Dostępne są szczotki o różnych parametrach. Jest zatem szczotka szczelinowa, szczotka okrągła, szczotka płaska, szczotka elektryczna, szczotka wielofunkcyjna, szczotka uniwersalna, szczotka tapicerska, szczotka samochodowa, szczotka pet, szczotka mała i szczotka duża.

Ze ssawek występuje ssawka mała, ssawka dywanowa, ssawka podłogowa, ssawka t-kształtna, ssawka okrągła, ssawka tapicerska, ssawka szczelinowa krótka.

Jak wspomniano wyżej, w odkurzaczach piorących mamy do czynienia z dyszami. Jaka może być to dysza? Dysza wielopowierzchniowa, dysza punktowa, dysza szczotkowa, dysza ręczna.

Funkcje w odkurzaczach

Współcześnie odkurzacze są profilowane pod konkretne zadania. Mamy zatem odkurzacze do prania tapicerki, prania dywanów, czyszczenia fug, usuwania sierści zwierząt, czyszczenia materaców, odkurzacze umożliwiające mycie podłóg.

Funkcje dostępne w poszczególnych modelach, również mogą przytłoczyć – funkcja czyszczenia parą, funkcja zbierania wody, funkcja dmuchawy, funkcja wydmuchu. Bardzo często mamy do czynienia z takimi opcjami jak regulacja mocy ssania, wbudowany odświerzacz powietrza, wskaźnik wypełnienia worka. Wiele z nich stanowi jedynie dodatkowy gadżet, ale są takie funkcje, które z pewnością mogą się przydać każdemu użytkownikowi np. separator małych przedmiotów, który pozwala oddzielić wciągnięte przypadkiem rzeczy, bez otwierania worka. Funkcjonalny jest także autorewers, czyli automatyczne dostosowywanie długości kabla w zależności od tego, jak daleko od gniazdka jesteśmy.

Na co zwracać uwagę przy zakupie odkurzacza?

Dobry odkurzacz jest funkcjonalny, stosunkowo cichy, o odpowiedniej mocy. Tak zapewne powiedzielibyśmy, będąc laikami. Rzeczywiście część z tych rzeczy jest niezwykle ważna przy wyborze odkurzacza.

Moc

Moc silnika przekłada się na moc ssania. Moc powinna się przekładać na nasze potrzeby. Jeśli masz panele czy parkiety, wystarczy moc 650W. W przypadku dywanów i wykładzin, lepiej poradzi sobie silnik 750-800W. Jeśli natomiast masz dywany z długim włosiem lub zwierzęta w domu zainwestuj w odkurzacz min. 850W.

Głośność

Ciche odkurzacze to marzenie każdej Pani Domu. Jeśli zależy ci na spokoju, musisz wiedzieć, że najcichszy odkurzacz generuje ok 65db. Każdy wyższy poziom hałasu będzie wpływał na twoje samopoczucie mniej lub bardziej.

Długość kabla

Zasięg pracy odkurzacza ma niebagatelne znaczenie. Mało kto lubi poszukiwać po całym domu kolejnego gniazdka, aby przełączyć odkurzacz w kolejnym pomieszczeniu. Współcześnie, jeśli nie mieszkasz w kawalerce, dobrym rozwiązaniem są roboty sprzątające lub odkurzacze bezprzewodowe ze stacjami dokującymi.

Pojemność worka

Jaki worek do jakiego domu? Jeśli mieszkacie w dwójkę, wystarczy ci standardowa wielkość worka, a jeśli posiadasz dzieci lub mieszkasz w sporym domu, zdecyduj się na worek o pojemności min 3l.

Rura

Odkurzacze posiadają zazwyczaj rury plastikowe, choć dobrej jakości rura metalowa również jest dostępna. Zasadniczo, spotkacie dwa typy rur – rura teleskopowa, z regulowaną wysokością lub rura segmentowa, pozwalająca na łączenie kilku elementów w jeden.

Filtr

Wybór filtra wpływa przede wszystkim na odpowiednie zbieranie kurzu i zanieczyszczeń. Inne potrzeby sterylności posiadają zwykli ludzie, a inne alergicy. Dlatego w odkurzaczach, znajdziesz filtr wodny (w odkurzaczach piorących i wodnych), mikrofiltr (występujący w klasycznych urządzeniach) oraz filtr HEPA. Ten ostatni ma głęboki poziom filtracji m.in. przez to, że wykonany jest ze spiekanego szkła.

Jaki odkurzacz wybrać? Przede wszystkim zwróć uwagę, aby spełniał twoje oczekiwania. Dopasuj wybór do swoich potrzeb. Może zdecydujesz się na Samsung Jet 90 a może na Samsung Jet 75? Wybór należy do Ciebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here