Praktyczne porady od czego zacząć rozszerzanie diety niemowlaka

Jeżeli za kilka miesięcy zostaniesz po raz pierwszy rodzicem, to na pewno bardzo to przeżywasz i chcesz jak najlepiej przygotować się do tej roli. Czytasz wiele poradników i chodzisz do szkoły rodzenia. Zapewne interesuje Ciebie także karmienie niemowlaka.

Oczywiście początkowo pokarmem dla dziecka jest tylko i wyłącznie mleko. Jeżeli matka ma pokarm i wszystko jest w porządku, to dziecko pije mleko mamy, a jeżeli są jakieś komplikacje, to karmione jest mlekiem modyfikowanym. Tak wygląda dieta dziecka w pierwszych miesiącach jego życia.
Zapewne zastanawiasz się teraz od kiedy i od czego zacząć rozszerzanie diety niemowlaka. Dietę dziecka możesz zacząć wzbogacać około szóstego miesiąca życia. Natomiast od czego zacząć rozszerzanie diety niemowlaka? Odpowiedź jest prosta, czyli od warzyw. Najlepiej zacząć od marchewki, która jest dobra w smaku i rzadko kiedy wywołuje alergię. Taką marchewkę trzeba oczywiście ugotować. Nie używaj żadnych przypraw. Następnie marchew miksujesz i podajesz ją dziecku. Możesz zacząć od jednej łyżeczki, aby przyzwyczaić dziecko do innego smaku. Kiedy dziecko będzie już jadło normalnie przecier albo zupkę z marchewki możesz dodać do tego ziemniaka, a następnie pietruszkę.
Jeżeli interesujesz się od czego zacząć rozszerzanie diety niemowlaka poza warzywami, to możesz pomyśleć o niektórych owocach. Jeżeli niemowlę je już ze smakiem przecier z marchewki, to możesz spróbować wprowadzić do jego menu jabłuszko. Oczywiście takie jabłko musi być pod postacią musu albo starte. Możesz kupić gotowe słoiczki albo samemu przygotować takie danie. Po jakimś czasie możesz spróbować innych owocowych musów, np. z malin albo jagód.
Od czego zacząć rozszerzanie diety niemowlaka poza warzywami i owocami? Oczywiście od kaszek oraz kleików, czyli produktów zbożowych. Wybieraj takie kaszki, które są dobrze strawne. Kaszki możesz wprowadzić na kolację dla dziecka, ale to Twoja decyzja. Najlepiej zacząć od kilku łyżeczek, aby dziecko przyzwyczaiło się nowego smaku. Po czasie możesz mieszać kaszki razem z owocami.
Jeżeli zastanawiasz się od czego zacząć rozszerzanie diety niemowlaka po wprowadzeniu warzyw, owoców oraz produktów zbożowych do diety, to musisz wiedzieć, że to już pora na mięso. Mięso białe i chude, czyli od kurczaka, królika oraz indyka możesz zacząć podawać już po kilku tygodniach od pierwszych warzyw. Oczywiście najpierw podawaj mięsko zmiksowane razem z przecierem warzywnym. Po jakimś czasie możesz także spróbować podawać jagnięcinę, a nawet wołowinę. Dziecko potrzebuje żelaza, które jest zawarte w mięsie, ponieważ od około czwartego miesiąca kończą mu się zapasy żelaza, które miał od matki.
Zastanawiając się od czego zacząć rozszerzanie diety niemowlaka możesz poczytać przeróżne poradniki, czasopisma oraz blogi, które poruszają ten temat. Znajdziesz tam wiele interesujących i praktycznych rozwiązań. Warto także skonsultować się ze swoją mamą i teściową.
Skoro już wiesz od czego zacząć rozszerzanie diety niemowlaka, to możesz być spokojny o dobre odżywianie swojego przyszłego dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here