Pielęgnacja niemowlaka- pranie

Dla świeżo upieczonych rodziców opieka nad maluchem jest zawsze ogromna radością i przyjemnością, ale niesie również wiele obaw. Małe dziecko wymaga szczególnej pielęgnacji w każdym aspekcie. Począwszy od karmienia, na stymulujących rozwój zabawach. W każdej z tych dziedzin zazwyczaj brak nam jeszcze całkowitego rozeznania, gdy jesteśmy młodymi i niedoświadczonymi rodzicami.

Skóra dziecka i wszystkie jego narządy wewnętrzne nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Przez pierwszy rok swojego życia maluch dopiero zaczyna przyzwyczajać się do funkcjonowania w nowym dla siebie środowisko. Warunki, które panują poza łonem matki są przecież skrajnie różne od tych, do jakich malec przywykł w bezpiecznym i komfortowym matczynym brzuszku. Zadaniem nas rodziców, jest zadbanie o to, aby ten przejściowy okres był dla naszego dziecka jak najbardziej łagodny i bezpieczny. Poczucie komfortu zarówno psychicznego, jak i fizycznego jest jednym warunków prawidłowego rozwoju dziecka w ogóle. Dlatego tak ważne, aby od samego początku otoczyć malucha nie tylko odpowiednią troską w zakresie emocjonalnym, ale przed wszystkim fizycznym.

Ten fizyczny aspekt, wcale nie jest tak prosty jak mogłoby się wydawać, właśnie ze względu na wyjątkową wrażliwość malucha. Jest wiele kwestii, o których należy pamiętać i wiele obszarów, o które należałoby zadbać. Oprócz pilnowania odpowiedniej diety i pielęgnacji jako takiej, pojawia się też mnóstwo innych ważnych pytań: jakich kosmetyków najlepiej używać, jakie zabawki są odpowiednie dla naszego malca, jak prać ubranka dla niemowlaka?

Aby zminimalizować własne obawy, a przez to i stres samego dziecka, warto przygotować się do tego wcześniej, i jeszcze przed porodem zadbać o odpowiednie wyposażenie i najlepszej jakości środki. W wyborze najlepszych kosmetyków pielęgnacyjnych pomoże nam sam lekarz lub położna. Warto też zawsze zasięgnąć opinii bardziej doświadczonych rodziców. Oni z pewnością przetestowali już wiele produktów i będą potrafili doradzić nam w kwestii naszego malucha.

Najważniejsze jest uświadomienie sobie tego, że skóra dziecka jest naprawdę wielokrotnie delikatniejsza niż skóra dorosłego człowieka. Zarówno naskórek, jak i warstwa podskórna nie są w pełni ukształtowane, przez co przepuszczają o wiele więcej substancji do wnętrza organizmu. Nie wydziela się również wystarczająco gruba warstwa lipidowa, która ochroniłaby niemowlę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Dlatego zaleca się oliwienie ciałka malucha po kąpieli, aby choć trochę wzmocnić barierę ochronną.

Kiedy wybieramy proszek, w którym będziemy prać ciuszki dla dziecka, powinniśmy zadbać o to, aby były one w pełni bezpieczne dla dziecka. Po pierwsze nie powinny zawierać zbyt agresywnych detergentów, bo te mogą podrażnić skórę dziecka, wywołać alergie i wysypki, oraz przyczynić się do bolesnych odparzeń. Jest wiele środków piorących, które są dedykowane specjalnie dla maluchów i dostosowane do ich wieku. Takie właśnie powinniśmy wybierać, bo dają gwarancję bezpiecznego stosowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here