Co to są odstające uszy?
Uszy wystające ponad 2 cm z boku głowy są uważane za wystające lub odstające. U większości ludzi odstające uszy są spowodowane niedostatecznie rozwiniętą grobelką. Gdy fałd małżowiny usznej nie utworzy się prawidłowo, zewnętrzna krawędź ucha (obrąbek) zaczyna wystawać.
Większość osób z wystającymi uszami ma również głęboką konchę, jest to przestrzeń w kształcie misy tuż za otworem kanału słuchowego, która odsuwa całe ucho od boku głowy.
Chociaż wystające uszy nie powodują żadnych problemów funkcjonalnych, takich jak utrata słuchu, dzieci mogą paść ofiarą nieprzyjemnych komentarzy ze strony rówieśników. Niejednokrotnie taki stan rzeczy przyczynia się do osłabienia samooceny dziecka.
Leczenie
Dostępne są zarówno niechirurgiczne, jak i chirurgiczne opcje leczenia wystających uszu.
Nieoperacyjne leczenie
Korygowanie uszu może być przeprowadzone bez operacji. Warunkiem jest, jeśli dziecko zostanie zaprowadzone do specjalistów wcześnie, a ich uszy są jeszcze plastyczne. Do kształtowania uszu wykorzystuje się kombinację dostępnego w obrocie systemu do formowania uszu i ortodontycznych materiałów, w celu zmiany ustawienia ucha i przybliżenia go do boku głowy. Ucho jest unieruchomione przez formę, a wymagany czas leczenia może się różnić w zależności od wieku dziecka.
odstające uszy u niemowlaka – co robić
W przypadku noworodka wystarczą dwa tygodnie leczenia, aby skorygować zniekształcenie. W przypadku starszych dzieci może być wymagane kilka miesięcy formowania ucha, aby uzyskać trwałą korektę. Dzieje się tak, ponieważ wraz z rozwojem dziecka uszy stają się mniej plastyczne i mniej reagują na kształtowanie.
Zabieg chirurgiczny
Jeśli uszy Twojego dziecka są odstające i niezbyt elastyczne do poddania ich nieoperacyjnym zabiegom, możliwa jest korekta chirurgiczna. Najlepiej zaczekać, aż dziecko ukończy 6 rok życia, kiedy uszy są prawie w pełni rozwinięte. Jest to również wiek, w którym dzieci zazwyczaj zaczynają dokuczać rówieśnikom, co stanowi dodatkową zachętę do poddania się operacji.
Korygowanie odstających uszu jest zwykle wykonywane poprzez nacięcie za uszami. Połączenie chrząstki z nacięciem i szwem wykorzystuje się do utworzenia fałdu. Dodatkowe szwy z tyłu chrząstki konchalnej przybliżają całe ucho do boku głowy. Opatrunek pooperacyjny służy utrzymaniu uszu w nowych pozycjach. Chociaż konieczne jest znieczulenie ogólne, operacja odbywa się na zasadzie ambulatoryjnej, a Twoje dziecko będzie mogło wrócić do domu tego samego dnia. Warto również rozważyć przeprowadzenie zabiegu wiosną bądź jesienią, gdy na zewnątrz nie dochodzi do skrajnych temperatur.
Zdarza się niekiedy, że pomimo operacji, uszy wracają do swojego pierwotnego kształtu. Wówczas potrzebna jest kolejna operacja.
Bywa czasem tak, że większe przewrażliwienie na punkcie odstających uszu, wykazują rodzice dziecka, niż ono samo. Warto więc porozmawiać z swoją pociechą i wspólnie ustalić, czy otoplastyka jest rzeczywiście niezbędnym rozwiązaniem. Operacyjna metoda leczenia powinna być bowiem traktowana jako ostateczność.