Materac dla niemowlaka - jaki kupić?

Niemowlak spędza w łóżeczku bardzo dużo czasu, przeciętnie jest to nawet do 10 godzin dziennie, dlatego obowiązkiem rodzica jest zapewnienie mu w nim właściwych warunków. Wbrew pozorom to nie wielkość łóżeczka odgrywa tutaj największą rolę, a materac, na którym niemowlak śpi. To bardzo ważne, aby materac był odpowiednio dobrany, komfortowy, bezpieczny i dobry dla zdrowia maleństwa.
Materac dla niemowlaka – jaki kupić? W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, czy materac przeszedł wszystkie atesty i otrzymał odpowiednie certyfikaty. Bierze się tutaj pod uwagę jakość tworzyw, z których materac został wyprodukowany – czy nie zagrażają one w żaden sposób zdrowiu dziecka. Znanym certyfikatem tego typu jest OEKO-TEX Standard 100, potwierdzający brak niebezpiecznych substancji chemicznych.
Duże znaczenie ma także twardość materaca (zagęszczenie tworzywa). Dla niemowlaka najlepszy będzie taki, który ma średnią twardość. Lepiej jest też kupić materac bezstrefowy, który nie wskazuje, gdzie ma leżeć głowa, a gdzie nogi, ponieważ w takich materacach często pojawiają się odkształcenia, mogące mieć złe skutki dla kręgosłupa niemowlęcia. Optymalna grubość materaca dla dziecka to około 10 centymetrów.
Są różnego typu materacy, a każdy z nich ma swoje zalety, więc rodzice mają całkiem spory wybór. Pierwszym rodzajem jest materac piankowy, który dzięki swojej sprężystości, świetnie dopasowuje się do ciała. Jego zdecydowaną zaletą są również właściwości antyalergiczne. Jednak ten materac nie nadaje się raczej do użytku dłużej niż rok, ponieważ po czasie zaczyna się odkształcać i staje się niewygodny. Podobnie działają materace kokosowe.
Warto także zwrócić uwagę na materac lateksowy, który zapobiega gromadzeniu się wilgoci, przez co hamuje rozwój groźnych dla zdrowia roztoczy. Według specjalistów, jest to jedno z najbardziej polecanych rozwiązań, ponieważ zapewnia bardzo dobre podparcie punktowe dla ciała dziecka, dzięki czemu zapewnia świetną jakość snu. Jednak należy się tutaj liczyć z wydatkiem co najmniej 150 złotych. Tańszą alternatywą dla materaca lateksowego jest materac z łuską gryczaną, który także zapewnia dobre podparcie dla kręgosłupa i duży komfort snu.
Dosyć popularne są także materace bonellowe (inaczej sprężynowe), ponieważ idealnie dopasowują się one do sylwetki niemowlaka, przez co w ogóle się nie odkształcają. Niestety ich znaczącą wadą jest stosunkowo wysoka cena.
Po zakupie materaca trudnością może być utrzymanie go w czystości. Ciągłe jego pranie lub czyszczenie może sprawiać kłopoty, dlatego podczas zakupów dobrze jest przy okazji nabyć dodatkowy pokrowiec, który nakłada się na materac, by chronić go przed zabrudzeniami. Cena takiego akcesoria jest raczej dosyć niska, więc nie zaszkodzi w nie zainwestować.
Podsumowując, wybór materaca zależy w dużej mierze od wzrostu oraz masy ciała dziecka. Należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią grubość i gęstość tworzywa materaca oraz na to, czy produkt przeszedł pozytywnie wszystkie atesty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here