Najnowszy film dokumentalny Ewy Ewart „Klątwa Obfitości” jest szeroko komentowany przy ekologicznych wydarzeniach. Został obejrzany już ponad 100 milionów razy. Oprócz dokumentacji wydarzeń w puszczy amazońskiej, pokazuje nam jak grożny jest niezrównoważony rozwój gospodarczy i wylesienie chronionych terenów.
O czym opowiada „Klątwa Obfitości”?
Wydobycie ropy naftowej przyczyniło się do degradacji środowiska naturalnego w takim miejscu jak Puszcza Amazonii. Problem dotknął nie tylko zwierząt, czy też roślin, ale również rdzennych mieszkańców. Do zagrożonej ludności należą plemiona mieszkające na terenie ekwadorskiego parku narodowego Yasuni.
Film dokumentalny Klątwa Obfitości w reżyserii Ewy Ewart opowiada o dokonanych zniszczeniach na tym terenie, spowodowanych niezrównoważonym wydobyciem ropy naftowej. Inicjatywa Yasuni sprzed 10 lat, która miała ochronić miejscową ludność i powstrzymać kolejne wiercenia poniosła porażkę.
Film jest ostrzeżeniem dziennikarki przed niezrównoważonym rozwojem gospodarczym. Skutki tego, jakie odczuwają teraz rdzenni mieszkańcy puszczy, mogą wkrótce dotknąć i nas. Zachwianie równowagi biologicznej może zająć chwilę. Natomiast poniesienie konsekwencji i naprawa to o wiele dłuższy i poważniejszy proces.
Jak powstał film Ewy Ewart?
Najnowszy film Ewy Ewart to rezultat dwuletniej pracy i podróży do Ekwadoru. Temat dokumentu został zaproponowany przez jedną z firm produkcyjnych i odrazu spotkał się z entuzjazmem dziennikarki. Produkcją filmu zajęła się natomiast wrocławska galeria sztuki współczesnej – Krupa Gallery.
Zdjęcia do filmu powstały w Ekwadorze w Amazońskiej puszczy. Dokument jako jeden z pierwszych opowiada o kulisach tamtejszego problemu wydobycia ropy naftowej. Pomimo tego całość udało się zrealizować bez nacisków ze strony rządu Ekwadorskiego. Ewie Ewart udało się także nakłonić ówczesnego ministra środowisko, aby zabrał głos w tym temacie.
100 milionów wyświetleń filmu
Film dokumentalny Ewy Ewart cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko w Polsce, ale te zagranicą. Świadczy o tym prawie 100 milionów wyświetleń, dzięki BBC, który pokazał film. Dzięki temu przekaz polskiej dziennikarki mógł dotrzeć do ogromnej liczby widzów na całym świecie.
Ponadto Klątwa Obfitości towarzyszy licznym festiwalom ekologicznym takim jak Festiwal HumanDOC, czy też Green Film Festival. Dodatkowe wyświetlenia miały ostatnio także miejsce w muzeum sztuki współczesnej MOCAK w Krakowie.
Natomiast w grudniu zeszłego roku film został także pokazany na szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach. Dzięki temu obejrzeli go liderzy krajów, którzy brali udział w wydarzeniu. Tak szerokie grono odbiorców jest dowodem na to, że wzrasta świadomość społeczeństwa zachodniego. Uwrażliwienie na współczesny problem wydobycia ropy naftowej przynosi światełko nadziei na polepszenie sytuacji nie tylko Yasuni, ale i innych zagrożonych terenów.