maski antysmogowe

Najlepszym miejscem do treningów w warunkach miejskich są tereny zielone z szutrowymi lub gruntowymi ścieżkami. Bieg po naturalnej nawierzchni jest bezpieczniejszy dla stawów i daje możliwość lepszego przygotowania się do biegów przełajowych. Niestety, nawet jeśli biegamy z dala od ruchliwej drogi, powietrze w dużych miastach i tak rzadko kiedy jest czyste. Przydatnym akcesorium biegacza są zatem maski antysmogowe, które wychwytują przynajmniej część zanieczyszczeń.

Maseczki dla biegaczy – właściwości

Podstawową funkcją wszystkich masek antysmogowych jest minimalizacja szkód, jakie powoduje wdychanie silnie zanieczyszczonego powietrza. Niestety w większości polskich miast, zwłaszcza w sezonie grzewczym, dopuszczalne normy stężenia pyłów unoszących się w powietrzu są niemal codziennie kilkukrotnie przekraczane. Bieganie w takich warunkach jest nie tylko niekomfortowe, ale wręcz niebezpieczne dla zdrowia. Jeśli zatem chcesz mieć możliwość bezpiecznego trenowania na świeżym powietrzu w dużym mieście, maski antysmogowe w znaczący sposób Ci to ułatwią. Ich podstawową właściwością jest zdolność do filtrowania powietrza z unoszących się w nim szkodliwych substancji. Maseczki wyposażone w dobrej jakości filtry HEPA mają zdolność do wychwytywania drobin kurzu, pyłu węglowego, sierści i naskórka zwierząt, a także cząstek stałych PM10 i niektórych cząstek P2,5, czyli głównych składników smogu.

Kiedy sięgnąć po maseczkę?

Korzystanie z maski antysmogowej zalecane jest wszystkim osobom przebywającym na świeżym powietrzu, gdy pojawia się smog, zwłaszcza gdy dochodzi do znacznego przekroczenia norm stężenia szkodliwych substancji w powietrzu. Najczęściej po tego typu sprzęt sięgają jednak osoby szczególnie aktywne, zwłaszcza sportowcy, miłośnicy joggingu, trekkingu czy triathlonu. Maseczki antysmogowe sprawdzą się również jako alternatywa dla jednorazowych masek chirurgicznych i tzw. masek antywirusowych. Zainstalowane w nich filtry zmieszają ryzyko zarażenia się różnymi wirusami, w tym koronawirusem SARS-CoV-2 i warto z nich korzystać, wychodząc na zakupy lub w miejsca, w których ryzyko zarażenia się jej większe.

Jeśli dbasz o formę i starasz się biegać przez cały rok, również w chłodniejszych miesiącach roku, porządna maseczka antysmogowa powinna stać się nieodłączną częścią Twojego sportowego ekwipunku. Tego typu sprzęt, przynajmniej w pewnym stopniu zabezpiecza przed smogiem, a zatem biegając w mieście, nie narażasz swoich płuc na oddziaływanie szkodliwych pyłów, alergenów i innych substancji unoszących się w powietrzu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here