Oświetlenie LED w samochodzie – wszystko co musisz wiedzieć

0
1632

Oświetlenie samochodowe LED to jedna z głównych i najważniejszych rewolucji w branży motoryzacyjnej ostatnich lat. Liczne zalety tego rozwiązania sprawiły, że popularne diody LED zostały rozpoznane przez setki tysięcy kierowców na całym świecie. Problem polega na tym, że w starszych modelach samochodów zastępowanie diod LED klasycznymi halogenami nie zawsze jest możliwe, a czasem nawet zabronione.

Dlaczego oświetlenie LED w samochodach stało się tak popularne?

Chociaż technologia LED pojawiła się stosunkowo niedawno, przemysł motoryzacyjny szybko uznał ją za okazję do uczynienia kolejnego kroku naprzód. Patrząc wstecz, możemy powiedzieć, że jest to kamień milowy. Lampki led samochodowe są znacznie lepsze pod każdym względem niż wcześniejsze technologie powszechnie stosowane w samochodach osobowych. Diody LED są znacznie bardziej wydajne (świecą dłużej i mocniej niż klasyczne halogeny) i zużywają znacznie mniej energii elektrycznej. W połączeniu z coraz bardziej zaawansowaną elektroniką pokładową lampy LED oferują niespotykane dotąd możliwości.

Zalety lamp LED

Zalety lamp LED zostały szybko dostrzeżone przez Unię Europejską i zalecono, aby każdy samochód wyprodukowany po 2011 r. na jej terytorium był w nie fabrycznie wyposażony. Chodzi jednak tylko o lampki LED samochodowe do jazdy dziennej. Jak dotąd diody LED stosowano głównie w samochodach klasy premium, chociaż technologia ta jest coraz częściej praktykowana w nowoczesnych samochodach segmentu B i C. Popularność diod LED jest najbardziej zrozumiała. Ich żywotność sięga 50 000 godzin pracy, a wysoki postęp technologiczny zapewnia zupełnie nową jakość. Światło emitowane przez lampy LED doskonale oświetla ulicę niezależnie od pory dnia i warunków atmosferycznych. Ponadto każdy samochód wygląda dzięki nim nowocześnie. Kierowcy, którzy są już w fazie zakupu samochodu, zwracają uwagę na to, czy ma fabryczne lampki LED samochodowe, a jeśli nie, czy ich montaż jest możliwy.

Dlaczego w niektórych samochodach nie można montować diod LED?

Na naszych ulicach można zauważyć samochody, w których zewnętrzne światła LED zostały zainstalowane zgodnie z zasadą tuningu – tradycyjne żarówki zostały zastąpione nowymi diodami LED. Należy jednak pamiętać, że podobne zmiany są nielegalne i można zostać ukaranym grzywną do 500 PLN, a nawet stracić dowód rejestracyjny. W szczególnych przypadkach można nawet stracić ochronę ubezpieczeniową za sprawą samodzielnie zamontowanych diod LED. Aby ją odzyskać, konieczne jest zdemontowanie nielegalnie zainstalowanego oświetlenia i przeprowadzenie kontroli technicznej.

Dlaczego obowiązują tak surowe zasady? Lampki LED samochodowe różnią się znacznie konstrukcją i działaniem od klasycznych halogenów. Odpowiednie reflektory, między innymi, są wymagane do prawidłowego funkcjonowania. Fakt, że diody LED nie nagrzewają się z przodu jak standardowe lampy, lecz od tyłu, przez co pęd powietrza nie jest w stanie ich odpowiednio schłodzić.

Jakie oświetlenie LED można zainstalować w każdym samochodzie?

Światła do jazdy dziennej pozwalają ominąć niektóre z ogólnie obowiązujących zasad. Zgodnie z polskim prawem światła te mogą zastąpić światła mijania (musimy korzystać z nich przez cały rok, zarówno w dzień, jak i w nocy) podczas normalnej przezroczystością powietrza. W ten sposób zwykle można zainstalować specjalny moduł LED do jazdy dziennej w dowolnym modelu samochodu montowanym na zewnątrz pojazdu, zwykle na zderzaku.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat oświetlenia LED w samochodzie?

Jeśli zdecydujesz się na zakup lamp LED, musisz pamiętać, że nie powinieneś oszczędzać. Tanie żarówki dają jasne światło, które jest zbyt niskie i zbyt krótkie. Mocne diody o dobrym strumieniu świetlnym i odpowiednim kształcie wiązki nadal nie są najtańsze. Ich cena wynosi od 300 do 500 PLN, a instalacja kosztuje 100 PLN. Podczas montażu diod LED w światłach do jazdy dziennej, musisz pamiętać o tym, że możesz ich używać tylko i wyłącznie w dobrej widoczności. Jeśli pogoda ulegnie zmianie, natychmiast przełącz je na światła mijania.

Podobnie jak w przypadku klasycznych samochodów, oświetlenie LED musi również posiadać odpowiednie oznaczenie (E), które umożliwia stosowanie go na drogach publicznych. Jeśli żarówka nie ma takiego znaku, może stanowić zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here