Uczucie drapania w gardle towarzyszy bardzo wielu stanom – przesuszeniu błon śluzowych, alergii, problemom z zatokami i infekcjom gardła o różnym pochodzeniu. Dokuczliwe dolegliwości w postaci dyskomfortu i podrażnienia zmuszają pacjentów do odchrząkiwania, czasami też wywołują kaszel. Wystarczy zastosować jeden z domowych, naturalnych sposobów lub sięgnąć po preparat na ból gardła dostępny bez recepty – tabletki do ssania, środek do inhalacji lub napar ziołowy.
Jakie są najczęstsze przyczyny drapania w gardle?
Najczęstszą przyczyną drapania w gardle jest przesuszenie i podrażnienie śluzówek. Może nastąpić przy niewystarczającym nawodnieniu organizmu czy też przebywaniu w pomieszczeniach silnie klimatyzowanych, w suchym i gorącym klimacie. Na opisywaną dolegliwość mogą też cierpieć osoby ze stwierdzoną kserostomią, czyli suchością jamy ustnej powodowaną redukcją lub zupełnym brakiem wytwarzania śliny. Winne uczuciu drapania jest także zanieczyszczenie powietrza. Cząsteczki zawarte w smogu mogą podrażniać śluzówkę w jamie ustnej. Silnie alergizować może także dym papierosowy. Często zdarza się, że zarówno czynni, jak i bierni palacze odczuwają silne podrażnienie błon śluzowych gardła.
Uczucie kłucia w gardle jest też jednym z objawów przewlekłego zapalenia zatok. Spływająca z zatok wydzielina, towarzysząca infekcjom o podłoży alergicznym, bakteryjnym czy wirusowym, powoduje podrażnienie tylnej ściany gardła. Pacjenci wówczas odruchowo odchrząkają zalegającą plwocinę. Dodatkowo, częstym objawem jest w tym przypadku kaszel.
Najczęściej diagnozowane, drobne infekcje wirusowe w okresie jesienno-zimowym manifestują się nie tylko uczuciem drapania, łaskotania, palenia w gardle, ale także chrypką, niewielką gorączką, uczuciem ogólnego rozbicia. Dokuczliwe objawy mają najczęściej charakter samoograniczający się, co oznacza, że powoli ustępują.
Ból gardła występuje także w przebiegu anginy. Silnie rozpulchnione i czerwone gardło w badaniu przedmiotowym daje wówczas dodatkowe objawy w postaci drapania i problemów z przełykaniem.
Jakie są najlepsze domowe sposoby na drapanie w gardle?
W przypadku wysuszenia błon śluzowych najlepszym sposobem będzie odpowiednie nawodnienie. Przyczyni się ono do produkcji przez organizm optymalnej ilości śliny. Warto tu unikać herbaty i kawy, które mają tendencję do dodatkowego przesuszania. Idealnym środkiem nawadniającym będzie woda niegazowana i napary z wybranych ziół, np. z szałwii, rumianku, kory dębu. Słodkie napoje dodatkowo wysuszają śluzówkę, dlatego należy ich unikać.
Ważną rekomendacją dla pacjentów, którzy zgłaszają chrypkę, uczucie suchości błon śluzowych czy pobolewanie gardła, jest przebywanie w optymalnie nawilżonych pomieszczeniach. Tu w okresie grzewczym warto rozważyć zakup nawilżacza powietrza. Prostym i znanym od dekad sposobem jest umieszczanie w okolicach grzejników mokrych ręczników lub pojemników na wodę.
Bezwzględne unikać należy kontaktu z czynnikami drażniącymi, takimi jak dym papierosowy, w małych i niewietrzonych pomieszczeniach z produktami chemicznymi szeroko stosowanymi w gospodarstwach domowych, np. aerozolami, impregnatami, etc.
Grupą szczególnie narażoną na dolegliwości ze strony gardła i strun głosowych są osoby operujące głosem – nauczyciele, wykładowcy, śpiewacy. Tu doraźnym sposobem może być wykonywanie inhalacji z soli fizjologicznej i przyjmowanie płynów w niewielkich porcjach.
Na suchość i drapanie w gardle sprawdzi się domowy napój na bazie miodu i cytryny oraz imbiru. Zapobiec suchości w gardle i kaszlowi pomoże mleko z miodem i cytryną. Warto wypróbować także syrop czosnkowy lub cebulowy.
Wśród tzw. babcinych sposobów na walkę z uczuciem suchego gardła i wrażeniem drapania wskazać można: stosowanie naparu z czarnego bzu, płukanek z letniej wody i soli kuchennej, a także okłady z ziemniaków, które miejscowo rozgrzewają. Jeżeli domowe sposoby zawiodą, warto sięgnąć po preparaty, które dostępne są w aptece bez recepty – tabletki do ssania, lizaki, spraye.
Jakie preparaty bez recepty stosować na drapanie i kłucie w gardle?
Wśród środków na drapanie w gardle szerokie zastosowanie mają te, które zawierają wyciągi roślinne. Najczęściej stosuje się tabletki do ssania z ekstraktem z porostu islandzkiego. Posiada on właściwości łagodzące i pozostawia na śluzówkach delikatny film, który tworzy warstwę ochronną, a przez to ogranicza uczucie łaskotania, drapania, kłucia w gardle. Skuteczne są także preparaty z naturalnymi wyciągami z prawoślazu i aronii. Prawoślaz ma podobne właściwości powlekające błonę śluzową i łagodzące podrażnienia co porost islandzki.
Dla dzieci pomocne mogą okazać się lizaki na ból gardła. Nie zawierają cukru. W ich składzie znajdziemy wyżej opisane ekstrakty roślinne.
Pacjenci, którzy cierpią na drapanie w gardle z powodu chorych zatok, mogą doraźnie stosować preparaty do płukania zatok zawierające izotoniczny roztwór soli morskiej. Skuteczne będą środki zawierające glicerynę. Spływając po tylnej ścianie zatok, wytworzą warstwę ochronną, a tym samym, zapobiegną przykrym dolegliwościom.
Artykuł sponsorowany.