Badania prenatalne

Badania prenatalne to ostatnio bardzo kontrowersyjny temat. Mimo tego że cel badań jest oczywiście jak najlepszy, wiele osób (zwłaszcza ze środowisk typu „prolife”) uważa, że są one szkodliwe dla dziecka, co jest dość ciekawą kwestią biorąc pod uwagę to, że ich zadaniem jest chronienie zdrowia dziecka. Oczywiście faktem jest to, że niektóre badania prenatalne (nie wszystkie, a jedynie te poważniejsze) mogą oznaczać się tym, że są dość inwazyjne a co za tym idzie ingerują one w sferę dziecka. Wiele przeciwników tego typu badań uważa, że w dużej mierze mogą one prowadzić do poronienia. Prawdopodobnie opierają swoje opinie jedynie na teoriach lub nie zdają sobie sprawy z tego, że poronienie najczęściej występuje przy współistniejących chorobach lub wadach płodu.

Zalety badań prenatalnych

Badania prenatalne są przede wszystkim wielkim darem. To innowacyjna metoda która pozwala określić czy dziecko urodzi się zdrowe, a także czy nie będzie w żaden sposób zdeformowane. Oczywiście nigdy nie można mieć stu procentowej pewności na to czy dziecko nie urodzi się z jakąś chorobą, jednak dokładność tego typu badań można określić nawet na dziewięćdziesiąt procent, co jest naprawdę bardzo dobrym wynikiem. Ponadto jeśli najgorsze przypuszczenia się potwierdzą lekarze będą mieli znacznie więcej czasu na to by zaplanować jak najbardziej skuteczne leczenie, rodzice natomiast będą mieli możliwość dostosowania oraz przygotowania się do nowej sytuacji w której się znajdą. Co ciekawe leczenie w tym przypadku można zacząć jeszcze w trakcie trwania ciąży, co pozwoli osiągnąć spektakularne efekty.

Badania prenatalne cena

Jedno z najczęściej zadawanych pytań odnośnie tego typu zabiegów to: ile kosztują badania prenatalne? Otóż odpowiedź na to pytanie może być dość problematyczna, ponieważ to zależy od rodzaju badania, a także od miejsca, w którym ma być wykonane.

Badania prenatalne cena- jak to wygląda w rzeczywistości

Kwota za pełne badania niestety nie jest mała. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że są to trudne zabiegi. Cena za pełne badania wynosi około 2500 zł.

USG genetyczne cena

W przeciwieństwie do dość ogólnego pytania ile kosztują badania prenatalne, na to da się odpowiedzieć. Zabieg genetycznego USG oscyluje w granicach 150-200 złotych. Nie jest to zatem duża kwota jak za pewność co do tego czy dziecko urodzi się bez żadnych wad genetycznych.

USG genetyczne cena – czy da się je wykonać na NFZ

Tego typu badanie można oczywiście wykonać na tak zwane NFZ, jest to jednak możliwe tylko gdy istnieje podejrzenie zagrożenia życia lub zdrowia matki lub dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here