Zmora młodych rodziców

Niedawno urodziło ci się dziecko. Ze szczęścia mógłbyś latać pod sufitem, ale pojawia się największa zmora młodych rodziców czyli ból brzuszka. Diagnoza jest prosta, to kolka u niemowlaka – co robić?
Odpowiedź jest przykra – możemy robić wiele, ale skutki mogą być niewielkie. Kolka to przypadłość nieprzyjemna, ale na szczęście nie groźna dla dziecka. Ból brzuszka pojawia się nagle i trwa zazwyczaj około dwóch godzin, zamieniając życie rodziców w piekło.
Kolka u niemowlaka pojawia się najczęściej około drugiego tygodnia życia i może trwać aż do końca trzeciego miesiąca. Na pocieszenie, kiedy skończą się płacze z powodu kolki, zaczną się płacze związane z ząbkowaniem.
Skupmy się jednak na temacie – kolka u niemowlaka – co robić? Możemy zacząć od naturalnych metod – masażu brzuszka, czy ciepłych okładów. Musimy jednak pamiętać, że z maluchem zawsze musimy być bardzo delikatni. Masaż nie może być zbyt energiczny, ma być relaksacyjny i odprężający. Możemy do masażu wykorzystać nóżki dziecka, to znaczy lekko ugiąć je w kolanach i wykonywać małe kółka bioderkami malucha.
Możemy też przygotować termofor z pestkami wiśni i przykładać go do bolącego brzuszka. Jeżeli nie mamy takiego termoforu, możemy użyć rozgrzanej pieluchy tetrowej. Wystarczy nagrzać ją żelazkiem, a będzie idealna do przyłożenia do brzuszka.
Inną metodą jest też ciepła kąpiel. Ciepła woda powinna wpłynąć na rozluźnienie całego organizmu, więc jest szansa, że przyniesie dziecku ulgę. Nie jest to jednak polecana metoda w przypadku maluchów, które nie lubią kąpieli. Jeśli twoje dziecko boi się wody, to raczej nie powinieneś próbować tego sposobu.
Można też spróbować ułożyć dziecko na brzuszku i delikatnie masować mu plecki. Jest spora szansa na to, że pomoże mu się to odgazować.
Do naturalnych metod należy też podawanie herbatek i środków zawierających w sobie wyciąg z kopru. Mamy karmiące piersią, również mogą popijać takie herbatki żeby ich mleko nabrało właściwości wspierających trawienie.
Można też po prostu podać dziecku lek z dimetikonem. Mamy ich w aptekach pełną gamę, więc farmaceuta z całą pewnością, pomoże nam dobrać coś odpowiedniego. W tym wypadku musimy się jednak liczyć ze stosunkowo wysokim kosztem.
Gdy pojawi się kolka u niemowlaka – co robić?
Przede wszystkim, musimy zmienić nasze przyzwyczajenia. Zawsze łatwiej zapobiegać niż leczyć. Musimy pamiętać o kilku drobnych rzeczach, które być może wyeliminują kolki z naszego życia raz i na zawsze.
Pamiętaj, że dziecko musi mieć stały rytm dnia. Mniej wrażeń, to więcej spokoju. Takie dziecko będzie lepiej spało i będzie mniej nerwowe.
Pamiętaj, żeby dziecko odbić po każdym posiłku. Zdrowe beknięcie, jest bezcenne dla każdego maluszka! Po co odgazowywać go koprem jak możemy odgazować go od razu? Popracuj też nad techniką karmienia piersią. Staraj się zniwelować ilość powietrza łykanego w trakcie posiłku. Jeżeli karmisz butelką, to może warto zainwestować w specjalną butelką antykolkową?
Niektórzy pediatrzy sugerują też zmiany w diecie karmiącej mamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here