Wyprawka dla noworodka

Okres ciąży to piękny czas dla każdej przyszłej mamy. Czeka ona bowiem z niecierpliwością na narodziny dziecka, które nosi pod sercem snując plany na życie, które niewątpliwie ulegnie pewnym zmianom w dniu szczęśliwego rozwiązania. Jeżeli wszystko jest w porządku, a ciąża przebiega prawidłowo w II trymestrze ciąży warto zacząć kompletować wyprawkę dla dzidziusia. W ten sposób nawet w razie przedwczesnego porodu każda mama będzie przygotowana i nie przysporzy jej to dodatkowych stresów. W kompletowaniu wyprawki pomoże nam lista zakupów dla noworodka.
Pierwsza rzecz, która nasuwa się naturalnie to oczywiście ubranka. W wyborze śpiochów i kaftaników istotne jest miejsce zapięcia, czy guzików. Warto zwrócić uwagę na umiejscowienie guzików czy zatrzasków. Jeżeli znajdują się one np. na plecach to dodatkowo utrudni nam to ubieranie dziecka. Optymalnie potrzebne nam będą: kaftaniki z długimi rękawami wiązane z boku (ok. 5 sztuk), body zapinane z boku lub między nogami (ok. 5 sztuk), 4 bawełniane i 2 cieplejsze pajacyki, bawełniane koszulki bez rękawów (ok. 4 sztuki), śpioszki (5 par), 3 – 4 pary skarpetek bawełnianych, 2 ciepłe bluzy lub sweterki, 2 cienkie bawełniane czapeczki, gruba czapka, rękawiczki i szaliczek oraz kombinezon.
Następna kwestia to kosmetyki i artykułu higieniczne, koniecznie takie, które można stosować od 1 dnia życia i posiadają odpowiednie atesty, np. Instytutu Matki i Dziecka. Są to: płyn do mycia, krem ochronny pod pieluszkę, miękka szczotka do włosów, gaziki jałowe, płatki kosmetyczne, cążki lub nożyczki do paznokci, nawilżane chusteczki pielęgnacyjne, pieluszki jednorazowe, kilka pieluch tetrowych i flanelowych, termometr do mierzenia temperatury, proszek do prania przeznaczony dla niemowląt oraz sól fizjologiczna ( do przemywania oczu lub noska), a także (dla dzieci urodzonych latem) krem ochronny przeciw odparzeniom.
Lista zakupów dla noworodka powinna również obejmować akcesoria do kąpieli, a więc wanienkę, 2 ręczniki kąpielowe, miękką szczoteczkę do zębów/dziąseł nakładaną na palec oraz wspomniane już wcześniej pieluchy tetrowe do podłożenia by maluszek nam się nie ślizgał, sól fizjologiczną oraz płatki kosmetyczne. Ponadto potrzebujemy wózka na spacery, torby podręcznej, maty do przewijania, fotelika do samochodu, rożka (najlepiej takiego z miękkimi pleckami), śpiworka do wózka (na chłodne dni), 2 lekkich kocyków do przykrycia, kołyski lub dostawki do łóżka rodziców, kołderki, 2 – 3 zmian bawełnianej pościeli oraz 3 – 4 prześcieradeł. Niezbędne są też akcesoria do karmienia, przeznaczonych tylko i wyłącznie dla mamy, czyli laktator, wkładki laktacyjne, a ponadto butelki, smoczki, szczotka do mycia butelek, podgrzewacz do butelek, śliniaki oraz poduszka rogal ułatwiająca ułożenie dziecka podczas karmienia.
Jak widać na wyprawkę składa się dosyć dużo rzeczy dlatego wygodnie jest najpierw zrobić listę i uzupełniać ją od czasu do czasu, gdy przypomną nam się inne rzeczy. Nie da się bowiem zrobić takich zakupów „na raz”. Warto je więc rozplanować i podzielić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here