Szklane kabiny prysznicowe – pomocne wskazówki w wyborze odpowiedniej szyby

Czy ktokolwiek z nas wyobraża sobie życie bez łazienki? A co byśmy zrobili bez prysznica? Z pewnością wynalezienie prysznica to jedno z największych osiągnięć ludzkości. Oczywiście, żarty żartami, ale gdy naprawdę stoimy przed wyborem kabiny prysznicowej, to może okazać się to trudniejsze niż się zdaję. Szkło ma wiele zalet, jest estetyczne, eleganckie, zwykle łatwo utrzymać je w czystości. Jednak przy wyborze szklanej kabiny prysznicowej trzeba, wziąć pod uwagę nie tylko walory estetyczne, ale i praktyczne.

Jakie szkło wybrać?

Stwierdzenie, że szkło jest tylko jedno, byłoby kardynalnym błędem. Możemy wyróżnić szkło hartowane, laminowane, piaskowane, kuloodporne, barwione itd. Jak wybrać to najlepsze do kabiny prysznicowej? Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim nie każdy rodzaj szkła, nada się do kabiny prysznicowej. Szkło powinno być wytrzymałe i nie stanowić zagrożenia dla ludzi, dlatego do kabin prysznicowych wykorzystuje się szkło bezpieczne. Najbardziej znanym typem szkła bezpiecznego jest szkło hartowane. Czym się wyróżnia? Szkło hartowane jest bardziej odporne na zaginanie i gwałtowne zmiany temperatury. Ciężko je rozbić, ale jeśli do tego dojdzie, rozpadnie się na małe, tępo zakończone kawałki. Dzięki temu nikt się nie skaleczy. Szkła hartowane nie muszą być zwyczajne. Firmy takie jak np. binglass.pl oferują szkło barwione, piaskowane, ze wzorami, przezroczyste i satynowe. Taka wielka różnorodność, a przy tym gwarancja bezpieczeństwa pomaga zaprojektować wymarzoną łazienkę.

Czy grubość szkła w kabinie prysznicowej ma znaczenie?

Krótko mówiąc, tak. Grubość tafli szkła należy dopasować do budowy kabiny. Najcieńsza grubość szkła wynosi 4mm. Może wydawać się to mało, ale szkło hartowane jest naprawdę wytrzymałe. Taką grubość szkła stosuje się w kabinach o konstrukcji ramowej z drzwiami przesuwnymi z torem górnym i dolnym. Kabiny prysznicowe z drzwiami przesuwnymi i torem górnym są bardziej narażone na obciążenia, dlatego w ich wypadku stosuje się szkło o grubości 6-8mm. To samo zalecenie dotyczy kabin prysznicowych z drzwiami otwieranymi i profilami bocznymi. Na największe naprężenia i uderzenia narażone są kabiny prysznicowe bezprofilowe. W ich wypadku wykorzystuje się jeszcze grubsze szkło, mające 8-10mm. Ciężko dokładnie określić, jaka grubość szkła będzie najbardziej odpowiednia, według jakiejś konkretnej reguły. Należy uwzględnić jej budowę, sposobu montażu i otwierania drzwi czy wielkość. Na szczęście możemy znaleźć profesjonalnych szklarzy, którzy pomogą dokonać wyboru właściwej szyby. Mogą oni zrealizować także indywidualne projekty.

Co jeszcze warto wiedzieć o szklanych kabinach prysznicowych?

Każda łazienka jest inna, a jedną z zalet szklanych kabin prysznicowych jest to, że nie ma problemu by wykonać je na wymiar. Mały metraż, czy skośne ściany, dla fachowców nie stanowią trudności. Oczywiście przy indywidualnym projekcie, cały czas mamy możliwość uatrakcyjnienia szyby przez m.in. matowienie albo fusing. Ścianki prysznicowe, dzięki dużym możliwość zmian konstrukcyjnych świetnie nadają się dla starszych albo niepełnosprawnych osób. Bardzo ważnym elementem szyb w kabinach prysznicowych są krawędzie. Tutaj przede wszystkim ważna jest jakość obróbki. Aby ścianki prysznicowe mogły estetycznie dopełniać charakter wnętrza, muszą być łatwe do utrzymania w czystości. Producenci szyb do kabin oferują powłoki samoczyszczące. Ograniczają one osadzanie się zanieczyszczeń czy mydła. Powłoki hydrofobowe zapobiegają powstawaniu zacieków, gdyż woda spływa po nich nie strumieniami a kroplami. Ofertę możesz sprawdzić na stronie Kabiny prysznicowe Wrocław.

Podsumowanie

Jak widać wybór właściwej szyby do kabiny prysznicowej wymaga uwzględnienia wielu czynników. Należy uwzględnić budowę kabiny, grubość szkła, metraż łazienki, wygląd szyby, powłokę samoczyszczącą, a nawet krawędzie szyb.

Po więcej ciekawostek zajrzyj na https://nieruchomosciland.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here