Sposoby na tańsze ogrzewanie domu

Rosnące ceny energii elektrycznej oraz materiału opałowego sprawiają, że coraz więcej osób szuka oszczędności. W jaki sposób można zminimalizować koszty ogrzewania budynku? Jakie rozwiązania będą najlepsze? Czy zmiana nawyków może zagwarantować niższe rachunki?

Minimalizacja strat energii

Na samym początku należy ograniczyć straty energii, zarówno elektrycznej, jak i cieplnej. W jaki sposób można tego dokonać? Dobrym rozwiązaniem będzie, chociażby wyrobienie sobie nawyku gaszenia światła, jak również wymiana żarówek na energooszczędne modele. Kolejnym krokiem będzie zmniejszenie temperatury panującej wewnątrz domu, nie ma tutaj mowy oczywiście o tym, żeby w budynku było zimno, jednak niższa o 1 lub 2 stopnie temperatura, nie będzie mocno odczuwalna, a znacznie odciąży rodzinny budżet.

Kolejnym krokiem, będzie ograniczenie strat ciepła – ograniczenie częstego wietrzenia budynku, kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury, oraz odpowiednie zaizolowanie domu. Będzie się to odbywać poprzez ocieplenie ścian – np styropianem oraz wymianę okien na takie gwarantujące dobre utrzymanie temperatury. W przypadku okien warto rozważyć również zamontowanie zewnętrznych rolet – pozwolą one zniwelować negatywne efekty silnego wiatru, który może przewiewać przez uszczelki w oknach. W przypadku domów ze strychem lub poddaszem użytkowym należy rozważyć również ocieplenie tej części budynku – ciepłe powietrze będzie zawsze kumulować się w jego najwyższej części, a dach ze względu na dużą powierzchnię będzie sprzyjał stratom ciepła.

Pompy ciepła

Jeżeli budynek jest już odpowiednio ocieplony, warto zainteresować się źródłami ogrzewania, które będą bardzo oszczędne, jeżeli chodzi o pobór energii elektrycznej, lub materiału opałowego. Obecnie rozwiązaniem, które generuje jedną z najlepszych wydajności w przeliczeniu na 1 KW energii, są pompy ciepła. W jaki sposób działają? Jak czytamy w serwisie Wklejak.pl pompy ciepła nie wytwarzają wysokiej temperatury, ale pozyskują ją z zewnętrznych nośników, jakim może być woda, powietrze, bądź energia geotermalna. Następnie urządzenie za pomocą specjalnego roztworu solanki transportuje energię do wnętrza budynku, gdzie jest przekazywana do wewnętrznego obiegu. Stamtąd służy ona do ogrzewania budynku, jak również wody użytkowej. Wysoka wydajność w tej sytuacji wynika z tego, że urządzenie potrzebuje energii jedynie do wprawienia w ruch roztworu solanki, nie zaś do wytworzenia ciepła. Pompy ciepła poza oszczędnością pieniędzy zapewniają również oszczędność czasu – działają one całkowicie bezobsługowo, w efekcie czego nie wymagają częstego doglądania użytkownika, dodatkowo, przez brak zachodzenia efektu spalania, są one niezwykle bezpieczne, oraz nie wymagają, by budynek posiadał komin.

OZE

Alternatywą dla pomp ciepła jest zastosowanie paneli fotowoltaicznych, będą one szczególnie ciekawym rozwiązaniem w przypadku budynków mających dużą powierzchnię dachową, umożliwią one darmowe wytwarzanie energii elektrycznej która może posłużyć do ogrzania wody użytkowej. Warto zaznaczyć, że panele fotowoltaiczne mogą zostać połączone z pompą ciepła, dzięki czemu możliwe będzie produkowanie nadwyżki prądu, oraz uzyskiwanie darmowej energii termalnej. W takim połączeniu, koszty eksploatacyjne budynku są praktycznie zerowe.

Wydajne kotły i piece

Co w przypadku, jeżeli użytkownik nie chce zmieniać całego układu ogrzewania i montować paneli? W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie oszczędnych kotłów, umożliwią one zminimalizowanie strat ciepła pojawiających się w przestarzałych konstrukcjach. Dodatkowo umożliwiają one większą automatyzację pracy oraz kontrolę nad procesem spalania. Bardzo interesującym rozwiązaniem jest wykorzystanie kondensacyjnych kotłów gazowych, czym one są? Według redakcji serwisu https://www.styl-wnetrza.com.pl/ są to urządzenia, które wykorzystują spalanie gazu do wytworzenia wysokiej temperatury, która umożliwia ogrzanie wody użytkowej oraz pomieszczeń. Są one niezwykle wydajne, dodatkowo, przez zastosowanie gazu, zamiast opału zapewniają duże oszczędności, oraz są mocno zautomatyzowane. Nowoczesne kotły kondensacyjne nie tylko umożliwiają pozyskanie dużej ilości energii z procesu spalania, ale umożliwiają również jej odzyskanie z procesu skraplania się pary wodnej.

Ogrzewanie niskotemperaturowe

Warto pamiętać, że standardowe grzejniki potrzebują relatywnie wysokiej temperatury, aby odpowiednio ogrzać pomieszczenie, wymusza to przeznaczenie dodatkowych funduszy na ogrzanie budynku, w takich sytuacjach, warto rozważyć zainwestowanie w ogrzewanie podłogowe, dlaczego jest ono dobrym rozwiązaniem? Ze względu na bardzo dużą powierzchnię, temperatura w obiegu potrzebna do odpowiedniego ogrzania pomieszczeń będzie dużo niższa, dzięki temu możliwe będzie ograniczenie procesu spalania w przypadku kotłów, lub mniejszy wydatek energetyczny, jeżeli budynek ogrzewany jest z wykorzystaniem energii elektrycznej.

Jak widać, istnieje wiele sposobów na oszczędności w ogrzewaniu, warto wybrać jeden, bądź kilka, aby zmaksymalizować ich liczne zalety. Warto też pamiętać, że poza oszczędnościami w portfelu, pomaga się w ten sposób planecie.

Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w serwisie Dom-idealny.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here