Pralka ładowana od przodu czy od góry

Pralka jest jednym z podstawowych sprzętów AGD, które posiadamy w domach i mieszkaniach. Jest dopełnieniem sprzętu każdej gospodyni domowej. Oferta pralek na rynku jest bardzo duża. Pralki różnią się nie tylko ceną, ale również sposobem wkładania i wykładania prania. Mowa o sprzęcie ładowanym z góry oraz przodu. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się jakie zalety oraz wady ma każde tych rozwiązań.

https://www.oleole.pl/pralki,sposob-zaladunku!od-przodu.bhtml

https://www.oleole.pl/pralki,sposob-zaladunku!od-gory.bhtml

Pralka ładowana od przodu – zalety i wady

Pralka ładowana od frontu nadal przoduje wśród najpopularniejszych rodzajów tego sprzętu AGD. Pierwszą z zalet jest kontrolowany proces prania. Dzięki przeszklonym drzwiczkom spokojnie możemy dostrzec i szybko zareagować np. w przypadku zabarwiania jakiegoś ubrania. Kolejny plus to różnorodność rozmiarów. Są one zdecydowanie płytsze niż pralki ładowane od góry. Dzięki temu można je umieścić np. w bardzo wąskiej wnęce. Dodatkowo jest świetną opcją na zabudowanie pralki, przez co wkomponuje się ona świetnie w nasze wnętrze np. w kuchni. Co więcej, z roku na rok można mówić o nowych technologiach wprowadzanych właśnie do pralek. Faktem jest, że udoskonalenia dotyczą przede wszystkim pralek ładowanych od przodu.

Pralka automatyczna z załadunkiem od przodu ma również wady. Pierwszą z nich jest opcja uszkodzenia uszczelki, czego skutkiem może być zalanie łazienki oraz sąsiadów. Problem można wyeliminować przez częste czyszczenie i wymianę uszczelki. Drugą wadą jest konieczność nachylania się nad sprzętem, aby włożyć i wyłożyć ubrania. Może się to okazać uciążliwe zwłaszcza dla osób starszych lub schorowanych. A jak wiadomo pranie przy większej ilości domowników, jest praktycznie codziennym obowiązkiem.

Pralka ładowana od góry – zalety i wady

Alternatywą dla pralki ładowanej od frontu jest ta, w której ładuje się ubrania od góry. Pierwszą zaletą jest fakt, że zajmuje ona mało miejsca. Z pewnością sprawdzi się w przypadku małych powierzchni. W większości przypadków takie pralki posiadają wąski front. Należy jednak pamiętać, że wymagana jest przestrzeń na górze. Drugą z zalet jest brak konieczności kucania podczas ładowania prania. Dzięki temu odciążony jest nasz kręgosłup.

Ważne jest, aby po zakończonym praniu pozostawić otwartą klapę na chwilę, aby delikatnie wywietrzyć bęben. Pralka ładowana od góry ma również mniejsze prawdopodobieństwo wylania i zalania łazienki.

Jako największą wadę wskazuje się brak możliwości kontroli nad praniem. Nie można zobaczyć przykładowo, czy któreś z ubrań nie farbuje i nie brudzi innych. Charakterystyczne ładowanie od góry uniemożliwia postawienie pralki w kuchni. Kolejną wadą jest fakt, że ciężko jest odnaleźć pralkę, która ma większą pojemność niż 7 kilogramów.

Podsumowanie – co wybrać?

Jak widać obydwa rozwiązania mają swoje zalety oraz wady. Obecnie marki oferują bogatą ofertę pralek o różnej wartości obrotów, kształtach i rozmiarach. Swoją pralkę warto dopasować do wnętrza oraz swoich preferencji. Przykładowe marki słynące właśnie ze sprzedaży pralek to m.in.: BEKO, Electrolux, Whirlpool, Samsung, Bosch. Sprzęt jest doskonalony o najnowsze technologie, które m.in. w różny sposób działają na ochronę środowiska i zmniejszają rachunki za energię elektryczną. Co ciekawe na niektórych stronach sklepów internetowych można znaleźć takie szczegóły jak przybliżone roczne zużycie prądu i obliczona do tego kwota do zapłaty.

Jakie macie doświadczenia z kupowaniem pralki – wybieracie te ładowane od frontu, czy góry?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here