Instalacja LPG w samochodzie - wady i zalety

Gdy ceny benzyny na stacjach paliw rosną, jak bumerang powraca temat instalacji LPG w samochodach. Motoryzacja coraz chętniej patrzy na tego typu rozwiązania. Niektóre marki samochodowe pozwalają na zakup fabrycznie nowych samochodów z już wbudowaną instalacją LPG. Jednak najczęściej montujemy ją w już użytkowanym samochodzie. Przed zakupem i montażem instalacji warto jednak zapoznać się jakie są główne wady i zalety LPG w aucie.

Wady i zalety instalacji LPG

Przede wszystkim gaz cechuje się bardzo dużą czystością. Powoduje to jego bardzo dużą trwałość. Dodatkowo wysoka liczba oktanowa przy paliwie wysokiej jakości powoduje że jest on odporny na niebezpieczne spalanie stukowe. LPG powoduje również mniejszą emisję spalin, co w dobie zaostrzanych co chwila norm emisji jest bardzo istotne. Gaz nie wytwarza również osadów w silniku. Głównym powodem dla którego kierowcy decydują się aby instalacja LPG w samochodzie była ich głównym źródłem paliwa są oszczędności. W zależności od modelu samochodu i aktualnych cen na stacjach paliw wydatki na paliwo mogą spaść prawie o połowę.

Instalacja LPG to jednak nie tylko same zalety jak to jest przedstawiane w większości artykułów. Główną wadą jest koszt samego jej zainstalowania. Koszt markowej instalacji to co najmniej 2000-2500 zł jeśli chcemy wykonać ją w sprawdzonym i polecanym warsztacie. Nie warto na tym elemencie oszczędzać ponieważ błędy na tym etapie mogą doprowadzić nas do znacznych kosztów w przyszłości. Doświadczony warsztat na pewno dobierze dobre oryginalne komponenty i skonfiguruje sterownik w sposób odpowiednio doprowadzający paliwo do silnika. Kolejną wadą jest to że do zapłonu gazu wymagana jest większa energia. Powoduje to, że zapala on się wolniej, a proces jego spalania trwa dłużej od benzyny. Temperatura spalania jest wyższa co sprawia, że żywotność silnika może się skrócić. Dodatkowo wielu kierowców w kalkulacjach nie uwzględnia wyższego spalania, wyższych kosztów przeglądów (w 2020 roku jest to 60zł), oraz konieczności okresowej wymiany butli po okresie homologacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here