Pierwsze zeby niemowlaka

Piękne zęby w dorosłym życiu to nie lada wyzwanie. Należy o nie dbać od dziecka. Rodzice często zmuszają swoje pociechy do mycia zębów, bo jak wiemy, nie jest to ulubioną czynnością wielu dzieci. Od kiedy zacząć dbać o zęby? Od dziecka, od niemowlaka? Najlepiej od pierwszych dni. Dlatego wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jak dbać o pierwsze ząbki niemowlaka? Na początku jest to łatwe, później, gdy dziecko nie rozumie jeszcze tej czynności, a jest bardzo ruchliwe, może być już z myciem zębów nie lada problem.
Żeby ząbki malucha wyrosły piękne jak perełki i przede wszystkim zdrowe trzeba o nie dbać od urodzenia. Początkowo przemywamy gazikiem, bądź pieluchą tetrową nasączoną ciepłą wodą przegotowaną. Tę czynność wykonujemy dwa razy dziennie. Bardzo starannie zmywamy pokarm, który został po jedzeniu na języku i dziąsłach. Niezależnie od tego, czy dziecko jest karmione piersią, czy mlekiem modyfikowanym. W obu przypadkach znajduje się tam cukier, więc żeby zęby nie pokryły się w przyszłości próchnicą, trzeba robić to starannie. Jeżeli nasze maleństwo ma pleśniawki, musimy się z tym problemem zgłosić do lekarza pediatry, który przepisze nam odpowiedni preparat.
Gdy ząbki zaczną wychodzić, a dziąsła będą opuchnięte, warto jest zainwestować w silikonową szczoteczkę, która będzie masować obolałe dziąsła. Mycie wykonujemy nadal jedynie za pomocą cieplej wody przegotowanej. Taka szczoteczka jest nakładana na palec, więc łatwo będzie nam nią operować. Po każdym myciu taką szczoteczkę należy umyć i bardzo często wyparzać.
Kiedy ząbki będą już na wierzchu, warto jest zakupić pastę do zębów dla maluchów. Jest dużo sprzeczności, co do tego, czy taka pasta ma zawierać fluor, czy też nie, dlatego w tej kwestii najlepiej jest zapytać stomatologa lub pediatry. Takiej pasty używamy dosłownie odrobinę. Szczoteczka silikonowa na tym etapie (gdzie ząbki jeszcze będą wychodzić) w zupełności wystarczy i nadal będzie masować dziąsła przy wyrastaniu kolejnych ząbków. Gdy zębów jest już dużo, najlepiej w okolicach roku, zakupić dziecku już normalną szczoteczkę do zębów, jednak dostosowaną do wieku dziecka. Szczoteczkę oraz pastę możemy kupić w aptece, niektórych marketach, ale także przez internet.
Higiena jamy ustnej jest ważna od urodzenia, jednak mało który rodzic przemywa dziąsła od urodzenia dziecku. Pytanie o mycie zębów pojawia się, dopiero gdy ujrzą pierwsze ząbki. Często takie dziecko nie chce ich myć ze względu na nie wyrobiony nawyk. Można też spotkać maluchy, które pierwsze ząbki mają pokryte próchnicą, często rodzice tłumaczą się tym, że jest to uwarunkowane genetycznie, co nie jest prawdą.
Ważne jest, żeby uczyć dziecko myć zęby codziennie, dwa Razy dziennie. Musi mieć wyrobiony nawyk, dzięki temu nasze maleństwo będzie posiadaczem najpiękniejszego uśmiechu. To od nas zależy jak w przeszłości nasze dziecko będzie dbało o higienę i zdrowie zębów. Choć wiem, że może okazać się to trudne, to w przyszłości będziemy cieszyć się, że nasz urwis nie musi mieć wykonywanych bolesnych zabiegów stomatologicznych. I co ważne. Unikamy słodyczy u maluchów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here