Jak wygląda zaćma u kota?

Zaćma u kota jest jedną z najbardziej powszechnych chorób u tych zwierząt. Z racji tego właściciele kotów nie powinni się bardzo dziwić, gdy ich pupil  będzie miał taką dolegliwość. Na szczęście można ją leczyć, chociaż w leczenie trzeba się zaangażować osobiście i poświęcić na to odrobinę czasu oraz pieniędzy. Zaćma może pojawić się w jednym oku, ale równie dobrze może obejmować dwoje oczu. Zaćma to nic innego, jak tzw. zaćmienie, które pojawia się w soczewce. Najczęściej ta choroba pojawia się u kotów w wyniku procesu starzenia się kota. Starsze koty często mają takie problemy, co może stanowić dla właściciela spore obciążenie, jednak zwierzak nie powinien być pozostawiony w takiej sytuacji sam sobie, należy mu pomóc, udając się do odpowiedniego weterynarza.

Zaćma u kotów – przyczyny występowania

Występowanie zaćmy u kotów jest coraz szersze, przyczyn może być naprawdę sporo, wśród nich należy wyróżnić:

  • starość,
  • złe odżywianie,
  • przebyte urazy,
  • następstwa chorób ogólnych.

Widać wyraźnie, że czasami nie da się temu zaradzić i właściciele nie mają wpływu na to, że zaćma pojawi się właśnie u ich pupila. Na takie sytuacje trzeba reagować jak najszybciej, aby zaćma nie postępowała, ponieważ później można mieć większe problemy z jej całkowitym wyleczeniem. Najważniejszy w tej sytuacji jest doświadczony weterynarz okulista, który będzie w stanie pomóc kotu i go wyleczyć. Nieleczona zaćma może prowadzić w konsekwencji do całkowitej ślepoty, dlatego brak reakcji u właścicieli jest całkowicie niezrozumiały.

Najczęściej zaćma pojawia się u kotów w wyniku braku tauryny, dlatego należy ją do kociego organizmu dostarczać w bardzo dużych ilościach. Nie każdy właściciel zdaje sobie z tego sprawę, dlatego też warto odnaleźć odpowiednie pokarmy, które można dostarczać swojemu pupilowi, aby mieć pewność, że zaćma nie będzie mu grozić.

Objawy zaćmy u kotów i leczenie

Zaobserwowanie zaćmy u kota nie jest trudne, wystarczy odrobina obserwacji. Przy zaćmie koty mają problemy z widzeniem w mało oświetlonych miejscach, wtedy mogą się potykać o różne przeszkody. To daje sygnał właścicielowi, że z jego pupilem jest coś nie tak i należy udać się do wybranego weterynarza. W oczach kota może się również pojawić spora ilość białka.

Leczenie kota jest bardzo proste, ponieważ w dużej mierze polega na farmakologii. Weterynarza najczęściej decydują się na przepisywanie sprawdzonych kropli do oczu oraz maści o pozytywnych właściwościach zdrowotnych. Z reguły takie leczenie przynosi pożądane skutki i kot po pewnym czasie powraca do pełnej formy oraz normalnego funkcjonowania. W bardziej skomplikowanych przypadkach stosuje się leczenie chirurgiczne, polegające na całkowitym usunięciu zaćmy. Niekiedy pomocna jest także technika laserowa, usuwająca złogi pojawiające się w oczach, jest ona bardzo skuteczna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here