Jak przygotować się na narodziny dziecka?

Ciąża to niewątpliwie bardzo piękny i wzruszający czas dla przyszłej mamy. Bywa jednak również trudny, z uwagi na złe samopoczucie lub problemy z utrzymaniem ciąży. Zazwyczaj jednak najcięższe dolegliwości takie jak wymioty towarzyszą mamie podczas pierwszego trymestru. Później bywa już lepiej.
Jeśli Twoja ciąża jest już na półmetku warto zacząć myśleć poważnie o kupnie wyprawki dla dzidziusia oraz o urządzeniu pokoiku i przygotowaniu domu/mieszkania na potrzeby dziecka. Często u kobiet właśnie w drugim trymestrze pojawia się tzw. „syndrom wicia gniazda’. Dzieje się tak dlatego, że czują się już oswojone z myślą o dziecku, dyskomfort fizyczny mija i wtedy właśnie czują największy przypływa energii. Warto dobrze wykorzystać ten czas, gdyż końcówka ciąży znów może powodować dolegliwości, które zmniejszą możliwości fizyczne. Zakupy mogą więc stać się udręką zamiast powodować radość i zadowolenie. Duży brzuch, trudności w poruszaniu się , szybkie uczucie zmęczenia – to na pewno nie pomoże w przygotowaniach do narodzin maluszka.
Dlatego drugi trymestr poświęć na zgromadzenie wszystkich najpotrzebniejszych rzeczy, takich jak: wózek, łóżeczko, wanienka do kąpieli, przybory do pielęgnacji dziecka, fotelik samochodowy.
Jest to też dobry moment na przemeblowanie w mieszkaniu, pomalowanie ścian itp. Nie warto bawić się w remonty na końcówce ciąży.
Nie musisz kupować tylko nowych rzeczy. Sama zobaczysz, że to bardzo duży wydatek. Wózek czy łóżeczko możesz kupić w okazyjnej cenie na portalu aukcyjnym lub na stronie z ogłoszeniami lokalnymi. Będzie to spora oszczędność dla domowego budżetu. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze lepiej wydać na kupno nowych ubranek, które będą cieszyły Twoje oko.
Dobrze się zastanów przy wyborze pierwszych kosmetyków dla twojego maleństwa. Wybieraj tylko te, które mają atest np. Instytutu Matki i Dziecka. Skład kosmetyków powinien być jak najprostszy, bez parabenów i innych szkodliwych substancji. Możesz popytać znajome mamy, jakie u nich sprawdziły się kosmetyki, co polecają. Na pewno z chęcią będą służyły pomocą i dobrą radą.
Co najmniej dwa miesiące przed terminem porodu dowiedz się również jaka jest potrzebna wyprawka dla noworodka do szpitala.
Informacje te uzyskasz na oddziale szpitala, w którym planujesz swój poród. Czasem wystarczą tylko pieluszki, ubranka maluszek dostanie na miejscu. Ty przyniesiesz swoje ciuszki dopiero kiedy będziecie wychodzić do domu. Są także szpitale, w których dla dziecka potrzebujesz mieć własne ubranka i kosmetyki podczas pobytu w szpitalu, także trzeba dowiedzieć się wcześniej, jakie wytyczne obowiązują w danym miejscu.
Nie zapomnij również spakować torby dla siebie. Będą ci potrzebne trzy rozpinane koszule nocne, przybory toaletowe, szlafrok, kapcie, klapki pod prysznic, podpaski, wkładki laktacyjne i dużo wody mineralnej do picia. Przydatny może okazać się również odciągacz do pokarmu.
Najważniejsza rzeczą, o której nie wolno ci zapomnieć przyjeżdżając do porodu to wyniki twoich badań, w tym grupa krwi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here