Jak prawidłowo zamontować karnisz metalowy

Firanki i zasłony to prosty sposób na urozmaicenie aranżacji wnętrza. Dodatkowo pozwalają kontrolować ilość wpadających do wnętrza promieni słonecznych, a także zapewnić sobie poczucie prywatności. Do ich zamocowania niezbędny jest karnisz, który oprócz podstawowej funkcji, pełni również rolę dekoracyjną we wnętrzu. Wśród dostępnych wariantów, za najbardziej eleganckie i wytrzymałe uważane są karnisze metalowe. Oprócz wyboru najlepszego modelu ważne jest także ich prawidłowe zamontowanie. W jaki sposób zrobić to samodzielnie?

Jaki karnisz metalowy wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele systemów mocowań dekoracji okiennych, dlatego przed wyborem konkretnego wariantu, należy przeanalizować możliwości techniczne pomieszczenia. Karnisze metalowe są chętnie wybierane ze względu na elegancki wygląd oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne, jednak dostępne są w dwóch metodach mocowania.

  • Karnisze metalowe sufitowe – model ten przymocowuje się do sufitu, dzięki czemu można samodzielnie ustalić jego odległość od okna. Taki karnisz metalowy sprawdzi się w miejscach, gdzie niskie nadproże uniemożliwia zamontowanie karnisza ściennego. Na ten wariant warto się również zdecydować w przypadku rozbudowanych kaloryferów i parapetów, dzięki czemu firany nie będą się o nie opierały.
  • Karnisze metalowe ścienne – jest to klasyczne rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku standardowych okien. Karnisze metalowe przymocowuje się do nadproża, dlatego okno musi znajdować się w nieco większej odległości od sufitu. Wariant ten nie sprawdzi się, jeżeli ściana, na której znajduje się okno, jest obita płytą gipsową.

Po wyborze karnisza metalowego, można zająć się jego montażem. Nie wymaga on specjalistycznych umiejętności i narzędzi, dlatego każdy powinien poradzić sobie z tym zadaniem.

Montaż karnisza metalowego krok po kroku

Kupując karnisz, zazwyczaj w zestawie dołączone są niezbędne elementy montażowe, takie jak wsporniki czy wkręty. Przed rozpoczęciem pracy, warto jednak przygotować dodatkowe narzędzia, które ułatwią montaż. Przyda się tu poziomica i wiertarka, a także drabinka lub stołek.

Kolejnym etapem jest dokładne wymierzenie miejsca, w którym ma być zamontowany karnisz metalowy. Przyjmuje się, że powinien on być przymocowany w około 15 cm od okiennic, aby firany nie opadały na parapet i możliwe było swobodne korzystanie z okna. W przypadku karniszy metalowych ściennych, warto zachować około 7 cm odstępu między ramą okna a sufitem.

Karnisze metalowe nie wymagają skomplikowanego montażu, który ogranicza się jedynie do użycia wiertarki i przymocowania konstrukcji za pomocą kołków rozporowych. Po wyznaczeniu miejsc montażu, należy jedynie wywiercić dziury i przymocować do nich wsporniki, używając odpowiednich korków rozporowych.

Ostatnim etapem prac jest zamontowanie karnisza metalowego, poprzez umieszczenie we wspornikach, drążków z żabkami lub klamrami. Po wykonaniu tych czynności można przejść do dekoracji okna, dopasowując firany i zasłony do pozostałego wystroju wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here