Usługa Twój e-PIT online w zeszłym roku szturmem podbiła serca Polaków. Jak się jednak okazuje, nie wszyscy będą mogli z niej skorzystać, wypełniając tegoroczne zeznanie podatkowe. Duża jest też grupa ludzi, której się to po prostu nie opłaca.
Po pierwsze pamiętać trzeba, że nie wszystkie dochody, z których spowiadamy się w urzędzie skarbowym, składając PIT-37 będą widoczne w dokumentach z urzędu. Zacząć należy od tego, że osoby wynajmujące mieszkanie muszą przychody z tego tytułu również wykazać. W ramach przygotowywanego przez urząd zeznania niestety tej pozycji nie znajdziemy.
Również posiadacze blogów, którzy nie prowadzą własnej działalności gospodarczej mogą wykazać swoje przychody z reklam jako przychody z najmu powierzchni reklamowych. Niezależnie od tego, czy rozliczają się oni za kliknięcie, czy też w tak zwanym modelu afiliacyjnym, czyli za procent od sprzedanych towarów po kliknięciu w specjalny link.
Kolejną grupą, która nie będzie w stanie skorzystać z automatycznie wypełnionego formularza podczas składania Twój e-PIT 2019 są osoby prowadzące działalność nierejestrowaną. Przepisy pozwalające na to rozwiązanie weszły w życie w zeszłym roku i pozwalają na niezakładanie działalności gospodarczej, jeśli nasze miesięczne przychody nie przekraczają połowy najniższego wynagrodzenia. W zeszłym roku było o ponad 1100 złotych.
Takie osoby muszą wykazać przychody z działalności nierejestrowanej, dopiero na koniec roku. Do tego czasu nie muszą wpłacać zaliczek na podatek, tak jak robią to osoby prowadzące zarejestrowaną działalność. Dlatego ich przychody nie będą uwzględnione w propozycji urzędu i muszą zeznanie podatkowe wypełnić samodzielnie.
Spora grupa podatników nie tyle nie może, co nie powinna korzystać ze wstępnie wypełnionego zeznania. Warto przed wysyłką sprawdzić, czy zostały uwzględnione wszystkie ulgi, z których chcielibyśmy skorzystać. Choć ich liczba z roku na rok maleje, podatnik z niej korzystający może mieć możliwość nawet otrzymania zwrotu na swoje konto.
Warto także upewnić się, że na propozycji urzędu znalazły się przychody od wszystkich pracodawców. Jeśli zeznanie będzie niekompletne, to na nas będzie ciążył obowiązek poprawy go oraz ewentualne konsekwencje.
Warto także mieć na uwadze, że jeśli urząd przygotował wstępnie wypełnione zeznanie, a my nic z nim nie zrobiliśmy, to Urząd Skarbowy uznać musi, że zgodziliśmy się z jego propozycją. Dla wielu podatników to ułatwienie, natomiast dla osób, które powinny uważać na treść swojego zeznania PIT może być to pułapka.