Jak działa system MES?

W ostatnim czasie systemy MES cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, ale pomimo tego wiele firm nie ma zielonego pojęcia jak one w rzeczywistości działają. W niniejszym artykule znajdą Państwo odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Jak działają systemy MES?

Podstawową funkcją systemu MES jest przede wszystkim rejestrowanie operacji zlecenia produkcji w danym procesie. Pierwszym etapem jest zawsze importowanie danych z systemów ERP. Jeżeli firmy nie korzystają z takich systemów, to pobierane są dane z systemów transakcyjnych. Drugi etap polega z kolei na wygenerowaniu zleceń produkcyjnych dla wybranych wyrobów zamówienia. Aby praca przebiegała sprawnie niezbędne jest oczywiście utworzenie specjalnej kolejki zleceń nadzorowanych.

Kolejnym etapem jest zarejestrowanie pracy każdej operacji. Jedynym zadaniem operatora jest wprowadzenie danych dotyczących wyprodukowanych sztuk dobrych i złych. Pozostałe zadania system MES wykonuje automatycznie. Nowoczesne systemy MES odpowiadają także za nadzorowanie procesu. Ostatnim zadaniem jest z kolei wyeksportowanie pakietu danych bezpośrednio do systemu ERP.

Dla jakich firm jest system MES?

Systemy MES mogą przynieść wiele realnych korzyści przy produkcji krótkoterminowej i długoterminowej. Jak powszechnie wiadomo krótkoterminowa produkcja kontaktowa wymaga bardzo dokładnej weryfikacji szacowanych kosztów, dlatego też warto wdrożyć system MES podczas samego procesu. MES doskonale sprawdzi się także przy produkcji gniazdowej. Mowa tutaj przede wszystkim o tych produkcjach, gdzie na przemian przeplatają się operacje manualne oraz obróbka ręczna.

Systemy MES doceniane są również przy produkcji potokowej i seryjnej. Dzięki dokładnemu nadzorowi można nie tylko wesprzeć weryfikację czasów, ale również dokładnie zweryfikować sam plan produkcji. MES może przydać się przy produkcji na liniach automatycznych i tzw. produkcji manualnej (montażowej).

W jakich firmach wdraża się MES?

Jeżeli chodzi o samą ilość pracowników, to systemy MES wdrażane są w przedsiębiorstwach, które zatrudniają minimum 10-15 osób. W mniejszych przedsiębiorstwach wdrożenie systemów MES może być nieopłacalne ze względów ekonomicznych.

Nad wdrożeniem nowego systemu warto zastanowić się przede wszystkim wtedy, gdy intensywność operacji znacząco przekracza efektywny nadzór przy użyciu zwykłych formularzy i Excela. Ważne jest nie tylko wybranie odpowiedniego systemu, ale również jego prawidłowe wdrożenie.

Artykuł przygotowany we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here