Jak dbać o niemowlę w domu?

Decydując się na dzieci musimy przemyśleć wiele kwestii, a przy tym przeanalizować także warunki, które należy zapewnić maluchowi. W pierwszych chwilach życia noworodek potrzebuje nie tylko dużo opieki, ale także uwagi i czułości. Musimy przygotować się zarówno na nowe wydatki, jak i na codzienne obowiązki. Nasze życie zostanie całkowicie odmienione, ponieważ nowy członek rodziny musi zostać otoczony miłością opiekunów. Często spotkamy się z sytuacjami, w których będziemy musieli podjąć szybką decyzję. Rodzice muszą ciągle stawiać czoła nowym problemom, a przy tym dbać o dobro i bezpieczeństwo dziecka. Już po narodzinach malucha należy zapewnić mu komfort, wygodę i jak najlepsze warunki do rozwoju.
Na co należy zwrócić uwagę, kiedy mamy niemowlę w domu? Po pierwsze umeblowanie pokoju. W pomieszczeniu, gdzie znajduje się dziecko powinny znajdować się niezbędne meble, a przede wszystkim łóżeczko. To w nim maluch będzie spędzał najwięcej czasu na początkowych etapach swojego życia. Pamiętajmy, że materac musi być dostosowany do potrzeb niemowlęcia. Dodatkowo musimy zadbać o odpowiednią temperaturę w pokoju, ponieważ dziecko może bardzo szybko złapać infekcję. Jego układ odpornościowych cały czas się kształtuje, dlatego musimy uważać na zbyt zimne powietrze, przeciągi, a także unikać nadmiernego ogrzewania. Warto zainwestować w termometr, który pozwoli utrzymać nam optymalną temperaturę.
Idąc dalej musimy wiedzieć, że niemowlę wymaga niemal całodobowej uwagi. Pierwszy rok życia szkraba jest intensywny dla świeżo upieczonych rodziców. W tym okresie niezbędna jest opieka mamy, która musi czuwać nad regularnymi porami karmienia i snu dziecka. Niemowlę powinno jeść w odstępie kilku godzin. Pamiętajmy, aby zapewnić szkrabowi ciszę i spokój, dzięki czemu będzie mógł się zregenerować i wypocząć. Jest to bardzo ważne, ponieważ pierwsze miesiące dziecko w większości przesypia. Jeżeli zauważymy jakieś niepokojące zachowania u niemowlęcia, to należy dokładnie się mu przyglądać. Wszelkie dolegliwości, które wywołują ból, katar, gorączkę i tak dalej muszą być natychmiast zgłaszane do lekarza. Im wcześniej wykryjemy chorobę, tym szybciej się jej pozbędziemy. Jest to bardzo ważne, ponieważ dziecko nie rozumie jak powinno radzić sobie z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Naszą uwagę powinny zwrócić także brak snu oraz niechęć do jedzenia. Często bywa tak, że musimy wybudzić dziecko, aby coś zjadło, jednak gdy niemowlę odsuwa się od karmienia, to warto skonsultować się ze specjalistą. Wszystkie zachowania, które wzbudzają naszą niepokój powinny być przeanalizowane i przebadane. Dzięki temu uchronimy naszą pociechę przed możliwymi schorzeniami. Pamiętajmy, że niemowlę potrzebuje delikatności, a przede wszystkim ciepła i miłości. Małe dziecko jest kruche, dlatego musimy uważać na nie przy każdej możliwej sytuacji. Jeżeli przenosimy szkraba lub podnosimy go z łóżeczka to musimy zadbać o jego prawidłowe ułożenie ciała. W ten sposób unikniemy dodatkowych problemów zdrowotnych, a także sprawimy, że maluch poczuje się komfortowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here