Idealna karma dla kota

Wybór karmy dla kotów z pewnością nie jest prostym zadaniem. Szeroka oferta produktów dostępnych na rynku oraz ich spore zróżnicowanie mogą przyprawić o ból głowy. Obok karm wysokiej jakości bardzo łatwo trafić na produkty, które wcale nie są zdrowe dla naszego zwierzaka. Jak odróżnić wartościowe pożywienie od tego marnej jakości? Przede wszystkim należy dokładnie analizować jego skład.

Mięsożerca

Kluczowym kryterium, jakie należy wziąć pod uwagę wybierając karmę dla kota, jest zawartość mięsa w produkcie. Warto również sprawdzić czy na etykiecie jest podany rodzaj mięsa. Dzięki temu możemy zweryfikować czy do produkcji karmy faktycznie zostało użyte mięso z uda, skrzydła lub piersi. Oprócz „czystego” mięsa w karmie powinny pojawić się również podroby, które są istotnym składnikiem diety dziko żyjących kotów. Drapieżnik, zabijając swoją ofiarę, zjada nie tylko mięso, ale także jej wnętrzności. Podroby zawierają duże ilości składników odżywczych, w tym minerały, witaminy, białko. Oczywiście karma nigdy nie będzie miały równie dużej wartości jak naturalne pożywienie. Niemniej jednak warto zadbać, aby jej skład był zbliżony do naturalnego pokarmu kota.

Dieta kota powinna być oparta przede wszystkim na białku oraz tłuszczach. Mięso jest doskonałym źródłem łatwo przyswajalnego białka. Węglowodany mają dla kota dużo mniejsze znaczenie i powinny być ograniczone do minimum. Warto, aby skład karmy dla kotów odzwierciedlał te proporcje.

NIE dla roślin

Kot jest z natury mięsożercą, dlatego kupując karmę należy unikać produktów, które zawierają składniki pochodzenia roślinnego. Przede wszystkim dotyczy to zbóż, które wbrew naturze kota są istotnym składnikiem wielu karm. Zboża nie mają dla kota absolutnie żadnej wartości odżywczej. Co więcej przewód pokarmowy zwierzęcia nie jest przystosowany do trawienia tego typu pokarmów. Anatomia zębów jasno wskazuje, że są one stworzone do rozrywania i odgryzania kawałków mięsa, a nie do długiego przeżuwania roślin. Podobnie jest w przypadku jelit. U kota są one krótkie i przystosowane do szybkiego trawienia. Jelita roślinożerców są dłuższe i lepiej przystosowane do trawienia składników, które wykazują mały stopień przyswajalności.

Duży udział produktów roślinnych w karmach dla kotów nie tylko nie stanowi dla zwierząt żadnej wartości, ale także mocno obciąża układ trawienny. Ponadto duża ilość węglowodanów zawarta w zbożach bardzo negatywnie wpływa na prawidłową wagę kota.

Tauryna

Analizując skład karmy dla kotów należy zwrócić uwagę na obecność tauryny. Składnik ten ma dla kota bardzo duże znaczenie. Odpowiada bowiem za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego zwierzęcia. Ponadto tauryna wpływa pozytywnie na krzepliwość krwi. Zapobiega także rozwojowi chorób serca. W przypadku kotów przedawkowanie tauryny nie jest możliwe, dlatego nie trzeba zwracać szczególnej uwagi na jej ilość, ale na samą obecność tego składnika w karmie.

Wybierając karmę dla kota warto skorzystać z oferty sprawdzonego sklepu, który posiada szeroki asortyment tego typu produktów. Kompleksowa oferta przygotowana przez sklep internetowy Kristof Shop z pewnością pozwoli na wybór karmy idealnej dla zdrowia oraz dobrego samopoczucia kota. A zdrowy i najedzony kot, to szczęśliwy kot.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here