kwasica ketonowa

Ketoza i kwasica ketonowa brzmią podobnie, dlatego często są mylone przez niewtajemniczone osoby. Zrozumienie i poznanie definicji każdego z tych terminów, umożliwi wskazanie różnic pomiędzy nimi. Oba są procesami metabolicznymi, które obejmują rozkład tłuszczów w organizmie.

Co to jest ketoza?

Ketony w wysokim stężeniu we krwi, powodują normalny proces metaboliczny. Dochodzi do niego, gdy ulega wyczerpaniu zapas glikogenu i rozpoczyna się spalanie tkanki tłuszczowej, w celu pozyskania energii.

Jeśli brakuje cukru wskutek ograniczonego spożycia węglowodanów lub jeśli jesteśmy na czczo, dochodzi do natychmiastowej reakcji fizjologicznej. Zajdzie konieczność produkcji glukozy przez wątrobę i wzrośnie poziom ketonów dostających się do krwioobiegu.

Stan ketozy w dietach

Wspomniane korzyści powodują, że ketoza staje się podstawą wielu diet. Dieta ketogeniczna polega na zmniejszeniu lub eliminacji spożycia węglowodanów. Szczególnie dobrze sprawdza się w procesie odchudzanie.

W ketozie nasz organizm zamiast glukozy, wykorzystuje ketony. Dzięki temu zapewnia komórkom składniki potrzebne do wytwarzania energii. W wyniku tego dochodzi do utraty wagi, przy czym skutkiem ubocznym są ketony we krwi, co jest pożądanym efektem diety ketogenicznej.

W normalnej sytuacji, nasz organizm ma niski poziom ketonów we krwi. Jest to naturalne i nie powoduje żadnego uszczerbku na zdrowiu. Więcej informacji o tego typu dietach można się dowiedzieć na blogu ketowariatka.

Kwasica ketonowa

Do kwasicy ketonowej dochodzi, gdy poziom cukru we krwi jest wysoki. Jest to stan patologiczny, gdyż nasz organizm nie może właściwie metabolizować podniesionego poziomu cukru, spowodowanego brakiem insuliny.

Taki wzrost zawartości ketonów we krwi, może prowadzić do silnych bólów brzucha a nawet do odwodnienia. W takiej sytuacji może zachodzić konieczność skorzystania z pomocy medycznej.

Czym grozi kwasica ketonowa?

W kwasicy ketonowej ketony nie są wydalane wystarczająco szybko, co prowadzi do zakwaszenia krwi. To z kolei może spowodować poważne uszkodzenia narządów w organizmie.

Nie trudno się domyślić, że ta patologia jest bardzo poważnym stanem i wymaga leczenia. Jeżeli takowego nie podejmiemy, w skrajnych sytuacjach może prowadzić nawet do śmierci. Po czym rozpoznać, że do niej doszło? Trzeba zbadać oddech u “pacjenta”, który będzie miał owocowy zapach acetonu.

Cukrzycowa kwasica ketonowa (DKA)

Najczęściej występuje u osób z cukrzycą typu 1 lub 2. W tym drugim wypadku, dochodzi do niej w późnym stadium, gdy już nie mogą wytwarzać insuliny. Diabetycy powinni zatem wystrzegać się zarówno postu, jak i zbyt dużego spożycia węglowodanów.

Do chorób, które mogą także spowodować kwasicę zaliczamy te, których objawami jest wysoka gorączka, wymioty czy biegunka.

Oprócz tego mogą ją wywołać stres oraz urazy fizyczne lub psychiczne. Dodać tu należy zawał serca, nadużywanie alkoholu i środków odurzających.

Jeżeli ktoś:

  • odczuwa nadmierne pragnienie
  • często oddaje mocz
  • skarży się na bóle brzucha
  • ma trudności w oddychaniu
  • ma nudności i wymioty
  • odczuwa osłabienie i zmęczenie

można podejrzewać, że występuje u niego wspomniana patologia. Oczywiście należy pamiętać o wspomnianym wcześniej acetonowym oddechu.

Kwasica ketonowa a ketoza

Usuwanie ketonów, które dostały się do krwioobiegu, odbywa się poprzez mocz i oddech. Właśnie w sposobie ich wydalania tkwi główna różnica pomiędzy kwasicą ketonową a ketozą.

W wypadku tej pierwszej, ciała ketonowe są eliminowane w sposób naturalny i ciągły. Dzięki temu procesowi fizjologicznemu nie dochodzi do ich koncentracji we krwi.

Tymczasem w kwasicy ketonowej, z powodu niewystarczającej ilości insuliny, organizm nie metabolizuje ich prawidłowo. Wskutek tego ciała ketonowe osiągają zbyt wysoki poziom, co prowadzi do poważnych uszkodzeń organizmu.

Inne kwestie dotyczące ketozy

Dieta ketogeniczna wywołuje stan ketozy, gdyż jest wolne od węglowodanów. Niesie jednak ze sobą pewne skutki uboczne, jak zapach acetonu w wydychanym powietrzu oraz nawracające zawroty i bóle głowy.

Do niechcianych skutków ketozy należy także zaliczyć osteoporozę, spowodowaną niewystarczającą ilością wapnia. Powinny się przed nią wystrzegać także osoby z niewydolnością nerek.

Ketony w moczu, oprócz nieprawidłowej pracy trzustki lub źle leczonej cukrzycy, mogą świadczyć o:

  • głodówce trwającej co najmniej kilkanaście godzin
  • stosowaniu diety ograniczającej węglowodany, a bogatej w białko i tłuszcze
  • chorobach metabolicznych
  • nadmiernym wysiłku fizycznym
  • kwasicy ketonowej
  • zmianach u kobiet w ciąży
  • chorobie alkoholowej

Jeżeli więc nawet rutynowe badania wykażą, że mamy ketony w moczu, nie należy tego bagatelizować i bezzwłocznie udać się do lekarza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here