Co robić w przypadku zatwardzenia u niemowlaka?

Dzieci są dla nas bardzo ważne i dbamy o nie w każdej chwili, a przy tym zapewniamy im bezpieczeństwo. Bardzo ważne jest także ich zdrowie, dzięki któremu czują się komfortowo, mogą spokojnie spać i jeść. Rodzice powinni zwracać uwagę na wszystkie dolegliwości, które są niepokojące. Zmiana zachowania i nawyków często nie jest niczym groźnym, jednak warto obserwować malucha i zwrócić uwagę na wszystkie czynniki. Jeżeli spotkamy się z jakimś problemem zdrowotnym, to należy udać się do pediatry. W przypadku małych dzieci nie możemy sami podejmować leczenia, czy też decydować się na podawanie dziecku środków dla dorosłych. W takim wypadku możemy tylko pogorszyć sytuację, a nawet doprowadzić do tragedii. Unikajmy zatem nieodpowiedzialnych działań, które przysporzą nam więcej kłopotów. Dla dzieci najodpowiedniejsza jest zdrowa dieta, naturalne metody i przede wszystkim regularne wizyty u lekarza. Bardzo duże znaczenia mają także obowiązkowe szczepienia, które ochronią malucha przed nieprzyjemnymi schorzeniami. Musimy zatem pamiętać o najważniejszych badaniach.
Zatwardzenie u niemowlaka – co robić? Po pierwsze nie możemy panikować. Jeżeli wprowadziliśmy do diety nowe produkty, to prawdopodobnie przez to nasz maluch nie może się wypróżnić. Powinniśmy zrezygnować z kaszek, kleików i ryżu, a jednocześnie wprowadzić do diety błonnik. Często zdarza się, że odpowiednie żywienie poprawia działanie układu trawiennego i dziecko czuje się znacznie lepiej. Musimy zatem stale kontrolować pokarmy, a przy tym wybierać takie produkty, które na pewno nie zaszkodzą maluchowi. Zaparcia powinny być zawsze powodem do niepokoju, jednak najpierw musimy przeanalizować dlaczego tak się dzieje. Jeżeli zmiana diety nie pomaga, to musimy udać się do pediatry. Lekarz przepisze odpowiednie leki, które nie zaszkodzą maluchowi. Odpowiednie leczenie powinno rozwiązać wszystkie problemy i ułatwić wypróżnianie. Jeżeli lekarstwa nie podziałają to należy wykonać badania, które wykluczą lub potwierdzą najróżniejsze schorzenia. W przypadku, gdy nasz maluch cały czas zmaga się z dokuczliwymi objawami, to należy poprosić o dodatkowe badania. Tylko dzięki nim będziemy mogli stwierdzić, czy na pewno wszystko jest w porządku.
Jeżeli chcemy dodatkowo pomóc maluszkowi to możemy wykonywać także delikatny masaż brzuszka. Pamiętajmy, aby sprawdzać produkty, które podajemy naszemu szkrabowi. Odpowiednie żywienie jest kluczowe, jeżeli chodzi o problemy z układem trawiennym. Na zatwardzenia świetne są produkty z dużą zawartością błonnika. Nie należy jednak przesadzać z jego ilością w ciągu dnia. Pamiętajmy, że wszystko w nadmiarze może również zaszkodzić, zamiast pomóc. Najważniejsze jest odpowiedzialne podejście rodziców oraz reagowanie w przypadku podejrzanych sytuacji. Niepokojące zachowania muszą być konsultowane ze specjalistą, ponieważ sami nie jesteśmy w stanie stwierdzić co dolega naszej pociesze. Z czasem będziemy potrafili rozpoznawać potrzeby dziecka i szybciej zareagujemy. Pamiętajmy, że niektóre zmiany w organizmie dziecka są prawidłowe, a inne należy jak najszybciej przeanalizować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here