budowa domu

Zakup działki, uzyskanie kredytu hipotecznego bądź uzbieranie pożądanej kwoty na budowę domu to momenty przełomowe dla inwestorów. Co roku budowane są nowe miejsca do zamieszkania, nie tylko przez doświadczonych deweloperów, ale i początkujących w branży budowlanej. O czym warto pamiętać w roku 2020, jeśli wszystko ma odbyć się bez większych przeszkód?

Zmiany w prawie budowlanym — ułatwienia, które docenisz

Warto wiedzieć, że w gąszczu prawnym najczęściej zlecający budowę nie pozostaje sam. Już na etapie pracy z projektem architekt musi odpowiednio dostosować przyszły budynek do istniejących norm i przepisów – dokładnie tak dzieje się w pracowni Domowe Klimaty – domoweklimaty.pl. Są jednak dwie sprawy, które pozostają niezależne, a przy okazji dość istotne. W 2020 roku można liczyć na szybsze wydanie pozwolenia na budowę, cały proces został też znacząco uproszczony. Na niektóre inwestycje nie trzeba będzie też starać się o pozwolenie, zmniejszy się też liczba koniecznych zgłoszeń.

Trudniej o dotację, zaostrzone przepisy przeciwpożarowe

Drobne modyfikacje zachodzą też w programie priorytetowym „Czyste powietrze”, w którym do tej pory złożonych zostało już ponad 80 000 wniosków o wypłatę pieniędzy. W roku 2020 inwestorzy muszą uważać na brak dotacji w nowo budowanych domach. Restrykcja ta dotyczy źródła ogrzewania. Oznacza to, że na częściowy zwrot np. za pompę ciepła, nie ma co liczyć. W starych budynkach wszystko pozostaje bez zmian, nie ma też żadnych nowości w zakresie innych dotacji, np. do okien.

Ciekawostką są sprawy związane z bezpieczeństwem pożarowym. W przypadku chęci wydzielenia lokalu usługowego w domu będzie trzeba wykonać specjalną ekspertyzę przeciwpożarową.

Zdrowy rozsądek — to się nie zmienia

Jedna kwestia pozostaje bez zmian – zachowanie zimnej krwi i niepoddawanie się emocjom. Budowa to bardzo wymagający czas, ponieważ należy sprostać wielu skrajnym sytuacjom i stawić czoła różnym przeciwnościom. Zawsze warto mieć też zapas w budżecie, który można wydać na prace wykończeniowe. Szukając inspiracji do jednej z nich, można zajrzeć do ciekawego poradnika: „Podłoga z drewna, paneli, płytek czy wykładziny…”.

przepisy w budownictwie na 2020

Czy 2020 rok to dobry czas na podjęcie inwestycji w nowe lokum? Jeśli budżet na to pozwala, a chęć mieszkania w budynku jednorodzinnym znajduje się w pakiecie osobistych marzeń – oczywiście, że tak!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here