Zakup czy wynajem mieszkania

Wkraczanie w dorosłość wiąże się z podejmowaniem coraz bardziej odpowiedzialnych decyzji, które mają wpływ na resztę naszego życia. Na jeden z takich kroków musi się zdobyć młody człowiek, który opuszcza rodzinne gniazdko i próbuje się usamodzielnić. Decyzja, przed którą stoi, to wynająć czy kupić mieszkanie. Mało kto na starcie ma możliwość wybudować dom, więc w tym artykule pomijam tę opcję.

Mieszkanie w dużym mieście

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego jest drogą inwestycją. Im większe miasto, tym droższe mieszkania. Są polskie miasta, które cieszą się ogromną popularnością. Należą do nich duże, atrakcyjne pod wieloma względami takie miasta jak Wrocław, Warszawa, Kraków, Gdańsk, Łódź, Poznań. Mieszkania w miastach są dużo droższe niż w mniejszych miejscowościach, ale dają dużo więcej możliwości. Łatwiej w nich znaleźć pracę, która pozwoli się utrzymać, opłacić mieszkanie i ewentualnie kredyt. Poza tym mieszkanie w mieście zapewnia bliską odległość do wszystkich takich potrzebnych nam miejsc jak przedszkole, szkoła, przychodnia, apteka, siłownia, boiska, baseny, sklepy, galerie, place zabaw lub parki.

Zakup nowego mieszkania od dewelopera

Okazuje się, że czasami lepiej kupić mieszkanie bezpośrednio od dewelopera, na przykład od omegabuildings. Deweloperzy, którzy działają wiele lat na terenie takich miast jak Wrocław, mają spore doświadczenie w szukaniu bardzo dobrej jakości działek, w takich okolicach, które będą podobać się przyszłym mieszkańcom. Dzięki dobrym inwestycjom są w stanie zaproponować atrakcyjne ceny nowych mieszkań. Nierozsądne jest więc, żeby z góry zakładać, że mieszkania z rynku wtórnego są tańsze niż mieszkania z rynku pierwotnego. Zakup mieszkania z rynku pierwotnego ma tę przewagę, że możemy je urządzić według własnych upodobań. Już na etapie budowy możemy poprosić firmę budowlaną o niewielkie przeróbki, na przykład pewnych ścianek lub zmiany wanny na prysznic lub odwrotnie. Poza tym, na wczesnym etapie realizacji inwestycji, można wybierać wśród wielu mieszkań do wyboru. Nowo powstałe osiedla często wyróżniają się niską zabudową, mieszkaniami o małym, kilkunastometrowym metrażu, o większym metrażu ( na przykład dla małżeństw bez dzieci), a także mieszkaniami o dużej powierzchni z balkonem lub dodatkowym tarasem.

Zakup mieszkania z rynku wtórnego

Rynek wtórny ma tę zaletę, że można na nim znaleźć mieszkania bliżej centrum miasta. Praktycznie wszystkie mieszkania w pobliżu rynku znajdują się w starszych budynkach. Trudno więc obecnym deweloperom znaleźć nową, wolną działkę w samym centrum. Inną zaletą może być to, że jeśli nie stać nas na zakup mieszkania z rynku pierwotnego i wykończenie wnętrza, to być może w tej samej cenie uda się znaleźć korzystną ofertę starszego, ale wyremontowanego mieszkania. Dzięki temu wystarczy wysprzątać lokum, zorganizować przeprowadzkę i rozpakować się w przysłowiowych „czterech ścianach”.

Wynajęcie mieszkania we Wrocławiu

Na początku wkraczania w dorosłe życie mało komu udaje się jednak od razu kupić swoje mieszkanie. Większość przez jakiś czas musi wynajmować jakieś mieszkania. We Wrocławiu jest wiele mieszkań do wynajęcia. Ciekawa jest opcja, którą proponuje na przykład wrocławska firma kimorent. Na nowo powstałych osiedlach wynajmują mieszkania, które są w pełni wyposażone i umeblowane. Wynajęcie mieszkania od takiej firmy ma wiele zalet. Szczególnie dla dziewczyn w stanie wolnym, które co jakiś czas się przeprowadzają, i musiałyby organizować całą ekipę do przeprowadzki, świetnym rozwiązaniem jest wynajęcie mieszkania, w którym są wszystkie niezbędne meble, łóżko, sprzęt taki jak lodówka, pralka, piekarnik. Dzięki temu łatwiej poprosić kogoś o przeniesienie kilkunastu kartonów, a nie ciężkich mebli. Cena wynajmu takich mieszkań jest bardzo korzystna, ponieważ właściciel wynajmuje więcej mieszkań, a nie tylko jedno czy dwa. Poza tym ktoś kto wynajmował kiedykolwiek mieszkanie, ma świadomość z czym się wiąże wynajęcie lokum od uciążliwego właściciela, który od czasu do czasu przychodzi na kontrolną wizytację. Co więcej, mamy pewność, że wynajem mieszkania przebiega w sposób legalny, ponieważ firmy deweloperskie nie mogą sobie pozwolić na jakąkolwiek nieuczciwość wobec urzędów. Poza tym, wynajem mieszkania na nowo powstałych osiedlach daje nam tę przyjemność, że otoczenie wokół bloku jest zadbane, czyste, przyjemne, klatka schodowa nie jest jeszcze zniszczona. Duże miasta mają to do siebie, że trzeba sporo zapłacić za wynajem mieszkania. Jednak zaletą miasta jest to, że rynek pracy jest tak duży i urozmaicony, że bez problemu można znaleźć pracę, żeby opłacić wszystkie rachunki, łącznie te związane z wynajmem mieszkania.

Decyzja o tym czy kupić czy wynająć mieszkanie, najczęściej związana jest z ilością pieniędzy, którą mamy do dyspozycji. Duże miasta oferują wiele korzystnych rozwiązań. Można na przykład wynająć mieszkanie od właściciela mieszkania albo bezpośrednio od dewelopera, można zakupić mieszkanie z rynku pierwotnego albo wtórnego. Bez względu na to, na którą opcję się zdecydujemy, z pewnością nie pożałujemy tego, że zamieszkaliśmy w atrakcyjnym, wielkim mieście.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here