Wszelkiego rodzaju sińce, przebarwienia oraz cienie pod oczami sprawiają, że cała twarz wygląda na smutną i zmęczoną. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, jednak bez względu na nie wydaje się, że mamy mniej energii do życia. Aby zlikwidować ten problem, należy poznać problem i wprowadzić odpowiednią pielęgnację. Jakie są najlepsze sposoby na cienie pod oczami i jak zminimalizować ich widoczność? Podpowiadamy.
Przyczyny powstawania cieni pod oczami
Sińce pod oczami są problemem wielu osób. Z takim problemem boryka się taka sama liczba kobiet co mężczyzn. Niewielki defekt ma niestety dużą siłę rażenia i nadaje twarzy smutny i ponury wyraz. Przebarwienia pod oczami mogą pojawiać się w młodym wieku, lecz starsze osoby również borykają się z tym problemem. Cera w tym miejscu z wiekiem staje się coraz cieńsza, a znajdujące się pod nią naczynia krwionośne zaczynają być coraz bardziej widoczne. W efekcie skóra wygląda na szarą, a pod oczami pojawiają się cienie. Wiek nie jest jednak jedyną przyczyną powstawania tych nieestetycznych plam.
Obrzęki oraz cienie najczęściej kojarzą się z nieprzespaną nocą. Skóra w tej okolicy jest wyjątkowo cienka ze względu na delikatną podściółkę tłuszczową. Łatwiej zatem reaguje na czynniki zewnętrzne, nadmiar lub niedobór wody w organizmie i czynniki środowiskowe. Przyczyną mogą być cechy nabyte, takie jak zła pigmentacja naskórka lub geny. Przyczynia się do tego również niewłaściwa dieta i niedobór witamin. Zatrzymanie wody w organizmie oraz słabe krążenie, przez to zastoje limfy również nie pomagają organizmowi w pozbywaniu się cieni. Jest to również przyczyna powstawania nerwicy skórnej. Więcej na ten temat można przeczytać, wpisując w wyszukiwarkę frazę “nerwica lękowa objawy somatyczne”
Jak pielęgnować skórę pod oczami?
Zaciemniona skóra pod oczami najczęściej jest niedotleniona i brakuje jej właściwej regeneracji. Warto zatem zadbać o jej nawilżenie już od czasów młodości i stosować produkty z solidną porcją antyoksydantów i witamin. Dobrym kosmetykiem na cienie pod oczami dla młodej skóry będzie serum pod oczy kwasem hialuronowym i kofeiną. Dla nieco dojrzalszej skóry godny uwagi będzie produkt z dużą zawartością witaminy C, który zwiększa gęstość skóry wokół oczu i likwiduje przebarwienia.
Rewelacyjne opinie będzie mieć także krem, który zniweluje widoczność cieni pod oczami już po pierwszym użyciu, a stosowany regularnie wyraźnie rozjaśni skórę. Możemy również wypróbować krem z zieloną herbatą, która działa kojąco na zmęczone oczy. Cienie pod oczami mogą pojawiać się też sporadycznie. Do doraźnego stosowania doskonale nadają się płatki pod oczy. Lifting skóry i jej nawilżenie pojawia się już po pierwszym zastosowaniu. Płatki usuwają także drobne obrzęki i opuchliznę.
Domowe sposoby na sińce pod oczami
Ciemniejsza skóra wokół oczu jest mniej dokuczliwa, gdy prowadzimy regularny tryb życia. Sen, zdrowa dieta i picie odpowiedniej ilości wody to triada, o której warto pamiętać. Jeśli nie mamy możliwości przespania 7-8 godzin w nocy, zafundujmy sobie w ciągu dnia krótką drzemkę. Codzienna dieta powinna zawierać żelazo, witaminę B12 oraz witaminę K. Najlepiej ograniczyć ilość wypijanych kaw i napojów słodzonych i zastąpić je wodą.
Najpopularniejsze są również okłady z plasterków zielonego ogórka, alg lub surowego ziemniaka. Pomocna jest maseczka z kawy i miodu. Dobrą opinią cieszą się też ciepłe kompresy z czarnej herbaty, rumianku, nagietka oraz świetlika. Aby dodatkowo wesprzeć swoją skórą, dobrze jest stosować odpowiednie produkty kolorowe, jeśli chcemy tuszować swoje niedoskonałości. Z pewnością przyda się korektor oraz dobry puder, który nie będzie zbierał się w załamaniach oczu.