Unikalny dźwięk czyneli

0
1083

Nie ma nic bardziej ekscytującego w zestawie perkusyjnym niż dźwięk uderzenia talerza. Często oznacza przejście do nowej części piosenki, działa jako akcent, który przerywa muzyczny pasaż, numer taneczny lub sygnalizuje dramatyczny koniec świetnej melodii.

Czym są czynele?

Powszechnie znane instrumenty perkusyjne, wykonane są z cienkich, okrągłych płyt z różnych stopów. Najczęściej wykonuje się je z brązu. Brąz jest kombinacją miedzi i cyny i czasami zawiera inne metale, takie jak srebro. Niektóre talerze dla początkujących są wykonane z mosiądzu, aby utrzymać niską cenę zakupu.

Warto zaznaczyć, że wraz z zakupem czyneli, należy zakupić również dobry skórzany futerał z miękką wyściółką i przegródkami. Jeśli wiadomo, że będzie się przewozić talerze, twarda obudowa zapewni im najlepszą ochronę. Talerze ą ciężkie, więc najlepszym rozwiązaniem może być futerał z kółkami.

Rodzaje czyneli

Czynele można zwykle podzielić na cztery kategorie: crash, ride, hi-hat i effect.

Crash charakteryzują się tym, że po uderzeniu w ich krawędź dość mocno kijem, mają dobry wybuchowy dźwięk, który nie trwa zbyt długo. Rozmiary zwykle wahają się od 14” do 18”. Ogólna zasada jest taka, że im grubszy talerz, tym wyższy ton. Jeśli gra się dużo muzyki rockowej, grubszy talerz może lepiej wytrzymać głośne uderzenia niż cieńszy. Cieńsze talerze mają niższy ton i byłyby preferowane przez osoby grające jazz lub inne nieco bardziej subtelne formy muzyki.

Czynele ride są w stanie dawać wyraźny, szybki, podobny do pingowania dźwięk przypominający podczas grania na smyczku. Duży dzwon można uderzyć łatwiej, gdy grasz muzykę, która wymaga tego dźwięku, ale im większy dzwon, tym więcej alikwotów może mieć talerz. Zbyt wiele podtekstów i „ping” jazdy – jego charakterystyczny dźwięk – zostanie utracony. Rozmiary wahają się tutaj od 18” do 26”, a 20” lub 22” jest dobrym punktem wyjścia.

Kolejna kategoria to talerze hi-hat, które są zwykle sprzedawane w parach, przy czym talerz dolny jest nieco grubszy niż górny. Obowiązuje tu ta sama zasada dotycząca cienkich i grubych: im cieńszy talerz, tym niższy dźwięk, natomiast im grubszy talerz, tym wyższy ton. Typowe rozmiary wahają się od 12” do 14”, ale zaczynając od 13” lub 14” zapewnią akceptowalny dźwięk dla każdego rodzaju muzyki.

Jeśli posiada się dość duży budżet, można zakupić czynele effect. Jest ich kilka do wyboru, jak np. chiński, splash (są bardzo małe), które dodają do palety dźwięków szybkiego, wysokiej częstotliwości połysku. Czynele effect są używane z zestawem perkusyjnym, aby wytworzyć specjalne dźwięki, które nie są możliwe w przypadku typowych talerzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here