Praktyczne ozdoby tarasowe

Balkon, weranda lub taras ogrodowy to przestrzeń, o której wiele osób może tylko pomarzyć. Jeśli mamy takie pomieszczenie, to z pewnością chcielibyśmy je zaaranżować w taki sposób, żeby było funkcjonalne i estetyczne. Jak więc urządzić taras, żeby każda chwila spędzona na nim upływała przyjemnie?

Zielone, żywe ozdoby

Głównie kobiety lubują się w zielonych, roślinnych ozdobach, które chociaż wymagają ciągłej pielęgnacji, są chętnie stosowane i umieszczane w różnych pomieszczeniach. Taras, balkon lub weranda ozdobione doniczkowymi kwiatami lub roślinami sprawiają, że miejsce jest bardziej klimatyczne i przyjemne dla oka. W Polsce bardzo popularne są pelargonie, które lubią, żeby podlewać je codziennie, najlepiej im w miejscach oświetlonych, ale jednocześnie źle znoszą bezpośrednie, mocne, letnie promienie słoneczne. Miejscówkę bardzo słoneczną chętnie zajmie oleander, który zachwyca swoimi pięknymi kwiatostanami. Dosyć prosta w utrzymaniu jest komarnica, która ma zielone listki zakończone białymi brzegami. Jest to roślina, która nie jest wymagająca a jednocześnie bardzo szybko rośnie. Jedyne co jej trzeba zapewnić to spory dostęp do słońca oraz przestrzeń. Jak sama nazwa wskazuje komarzycy nie lubią uprzykrzające nam życie komary. Pięknym kwiatem cieszącym oko jest begonia. Ten różnorodny kwiat lubi słoneczne miejsca i ciągle wilgotną ziemię. Jest jeszcze wiele innych roślin i kwiatów, które w zależności od tego, jakie mamy nasłonecznienie, można śmiało uprawiać na balkonie lub tarasie.

Umeblowanie

Taras bez krzesełek i stolika, przy którym można relaksować się, odpoczywać i podziwiać przytulnie urządzone pomieszczenie, nie miałby sensu istnienia. Na balkonie najczęściej jest możliwość wstawienia tylko małego stolika, a na tarasie albo werandzie można pozwolić sobie na duży stół z wygodnymi krzesłami lub ewentualnie fotelem. Klimatyczne oświetlenie z ciepłym światłem sprawi, że nawet późne godziny nie przeszkodzą nam na korzystaniu z świeżego powietrza. Żeby było jeszcze przytulniej to niektórzy na zewnątrz wykładają dywan.

Jaki dywan jest odpowiedni na taras?

Dywan na taras, balkon lub werandę najlepiej żeby był wybierany z kategorii dywany zewnętrzne. Dzięki temu mamy gwarancję, że dywan będzie przystosowany do użytku w zewnętrznych pomieszczeniach. Dywan zewnętrzny jest bardzo dobrym, dodatkowym izolatorem ciepła, który może być zastosowany na podłodze z płytek ceramicznych, gresu, betonu, drewna lub panelach. Dywany różnią się grubością i wysokością runa, a także wyglądem i jakością splotu. Na zimniejszej podłodze warto położyć grubszy dywan, który szczególnie w zimniejsze wieczory, będzie chronił nas przed zimną podłogą. Szczególnie jeśli czas na balkonie spędzają z nami małe dzieci, których najlepszym miejscem do zabawy jest podłoga, to dobrze jest wybrać dywan z grubszym runem. Dzięki temu nie będzie już potrzeby rozkładać dodatkowego koca. Na taras nadają się też cieńsze dywany, które łatwo wyprać nawet w pralce. Tego rodzaju dywany można wybierać mając na przykład drewnianą podłogę na tarasie, altanie lub werandzie. W kategorii dywanów zewnętrznych na kochamydywany.pl jest spora różnorodność w ich rozmiarach. Można wybrać na przykład niewielki dywan na balkon albo sporych wymiarów dywan na taras lub altankę. Zaletą ozdoby w postaci dywanu jest to, że nie zajmuje on żadnej dodatkowej przestrzeni, a podnosi wizualny wygląd zewnętrznych pomieszczeń.


Źródło zdjęć: Kochamydywany.pl.

Ładna ozdoba na taras

Nie każdy dywan będzie ładnie wyglądał na tarasie. Wybierając konkretny rodzaj dywanu nie chodzi tylko o to, że ma on być praktycznym izolatorem od zimnej podłogi. Chodzi także o to, żeby tak dopasować kolor i wzór, żeby przyozdabiał zewnętrzne pomieszczenia oraz żeby odpowiadał pozostałej aranżacji. Dywan na taras lub balkon powinien posiadać właściwości, które sprawią, że przez długi czas będzie ładnie się prezentować. Jedną z takich niezbędnych cech jest odporność na promieniowanie UV, dzięki której nie straci on szybko pierwotnego koloru. Nawet dywan vintage, który czasami jest specjalnie postarzany, żeby sprawiać wrażenie, że pochodzi z dawniejszej epoki, gdyby nie był odporny na promieniowanie słoneczne, to szybko by wyblaknął i nie wyglądałby korzystnie. Coraz większą popularnością cieszą się także miękkie, cienkie dywany z frędzlami. Ich zaletą jest łatwość czyszczenia, która sprawi, że taras, balkon lub altana zawsze wygląda schludnie i estetycznie. Jeśli dywan ma być zawsze czysty, to najlepszy jest taki, który wymaga niewielkiego nakładu sił i czasu, żeby go posprzątać. Na taras z pewnością nie nadaje się ładny dywan z długim włosiem, ponieważ łatwo wpada w jego runo brud i okruchy, które później trudno usunąć.

Taras lub balkon urządzony z gustem będzie miejscem, w którym z przyjemnością będziemy spędzać wolne chwile. Najlepszą opcją jest zastosowanie takich dekoracji, które nie wymagają nakładu dużej ilości czasu, który trzeba poświęcić na sprzątanie i pielęgnację roślin. Dobrze jest więc wybrać praktyczne, ale estetyczne ozdoby, takie jak ładne oświetlenie, ozdobny dywan lub zielone, doniczkowe rośliny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here