Papiery toaletowe – jak są produkowane?

0
1129

Szare, białe, pachnące, pozbawione zapachu, ekologiczne i nawilżane. Papiery toaletowe niejedno mają imię. Są powszechnie dostępne w sklepach, w konfiguracjach najbardziej zbliżonych naszym indywidualnym preferencjom. Ich wybór jest ogromny. I być może dlatego nie zastanawiamy się, z czego są zrobione i jakimi aspektami najlepiej kierować się przy ich wyborze.

Z czego wytwarzane są papiery toaletowe?

Papier toaletowy produkuje się z włókien roślinnych, czyli celulozy. W naturalnej postaci stanowi składnik ściany komórkowej roślin. Nie ma smaku, zapachu, ani nie rozpuszcza się w wodzie. Największe jej ilości znajdują się w lnie, jucie oraz nasionach bawełny. Celuloza może być również wytwarzana z drewna. W skali przemysłowej, papiery toaletowe produkuje się z czystej celulozy lub makulatury, czyli zużytych wyrobów papierniczych, które nadają się do powtórnego zastosowania. Producenci często łączą oba te surowce, uzyskując wówczas produkt higieniczny miękki, wytrzymały, ale również niezwykle chłonny.

Proces produkcji papieru toaletowego

Choć papier toaletowy znany jest od wielu lat, a w sklepach nie brakuje jego rozmaitych konfiguracji, to jednak mało z nas wie, jak tak naprawdę wygląda jego proces produkcji. Pierwszym etapem jest przygotowanie masy papierniczej w formie kremowej, zawiesistej substancji, którą następnie przekazuje się do kadzi, gdzie ulega procesom spilśniania. W kolejnej fazie pulpa papiernicza poddawana jest osuszaniu i nawijaniu na duże rolki. Ważną czynnością w procesie produkcji papieru toaletowego jest zbadanie go w laboratorium. Dopiero pozytywny wynik pozwoli, aby można go było dopracować pod względem wyglądu czy zapachu (chodzi o wzory, kolory czy ilość warstw). Końcowy etap to pocięcie go w warstwownicy na małe rolki, zapakowanie i rozdysponowanie do sklepów.

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Papiery toaletowe, takie jak np. https://www.clineo.pl/dom/papiery-domowe/papiery-toaletowe/  różnią się wieloma aspektami. Czym zatem powinniśmy kierować się przy ich zakupie? Przede wszystkim długością rolki. Im dłuższa, tym lepiej, choćby ze względów ekonomicznych, gdyż wystarcza na dłużej. Kolejnym czynnikiem jest liczba warstw i znaczenie. Producenci zwykle umieszczają informację, czy sprzedawane przez nich papiery toaletowe zostały wytworzone z celulozy czy makulatury. Do tego dochodzi ilość warstw. Wiadomym pozostaje fakt, że im więcej, tym lepiej. I nie chodzi wyłącznie o jego trwałość i odporność na rozerwanie, ale również miękkość i zapewnienie lepszej higieny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here